zasiłek dla bezrobotnych czy wlicza się do stażu pracy

Bezrobocie w Polsce maleje. Ostatnie kilkanaście miesięcy było czasem dynamicznego wzrostu gospodarczego i większej liczby ofert zatrudnienia. Eksperci podkreślają, że panują obecnie czasy pracowników. Mogą oni zatem śmiało myśleć nad zmianą niesatysfakcjonującej ich posady. Bez większych problemów powinni też pracę znaleźć. Czy będzie ona tą wymarzoną, z tym bywa różnie. Niemniej jednak chcący pracować, znajdą zatrudnienie szybciej.

To dobra wiadomość dla tysięcy polskich obywateli. Niemniej jednak warto pamiętać, że lepsza sytuacja na rynku pracy wciąż nie oznacza, że wszyscy mają zajęcie. Poza tym już teraz środowiska związane z obserwacją gospodarki alarmują, że ten pozytywny oraz owocny okres może się skończyć dosyć szybko. I wówczas ponownie dylematem wielu osób będzie chociażby ten, czy zasiłek dla bezrobotnych czy wlicza się do stażu pracy. Warto też mieć na uwadze, że bezrobocie zawsze jest czasem trudnym dla jednostki. Pozbawiona zostaje bowiem nie tylko stałego źródła dochodu, ale również wypracowanej codziennej rutyny czy nawet sensu życia.

W momencie utraty pracy przede wszystkim należy uporządkować bieżące kwestie. Zająć się wspomnianym zasiłkiem oraz uregulować swoją sytuację w urzędzie pracy. Potem dobrze jest dać sobie chwilę oddechu. Psychologowie podkreślają, że utrata zatrudnienia należy do najbardziej traumatycznych wydarzeń w życiu. Dzieje się tak nie tyle przez wzgląd na ograniczenia finansowe, co z uwagi na odcięcie człowieka od dotychczasowego życia, innych ludzi oraz celu. Taki indywidualny dramat trzeba przeboleć, więc jeżeli sytuacja na to pozwala najlepiej dać sobie przynajmniej kilka dni oddechu.

książki

W najlepszej sytuacji są ci, którzy otrzymali bardzo dobrą odprawę. Niestety nie ma ich wielu. Przez popularność umów śmieciowych nieliczni mogą też liczyć na zasiłek. Jeżeli jednak się go otrzymuje lub dysponuje się jakimś oszczędnościami, warto trochę zwolnić. Wcisnąć przysłowiową pauzę, przemyśleć swoje życie, dokonania oraz stworzyć plan na przyszłość. Oczywiście nie musi być on zrealizowany w każdym detalu. Posiadanie wyznaczonych celów przekłada się jednak na bardziej konsekwentne działanie, które z kolei procentuje lepszymi efektami.

Jeżeli do okresu bezrobocia podejdzie się w tak konstruktywny sposób, wówczas można z niego naprawdę dużo wynieść. A nawet zmienić swoje życie na lepsze. W myśl zasady, że nie ma tego złego. Bardziej pozytywne nastawienie przychodzi jednak po przeżyciu straty i jej zaakceptowaniu. Pomaga w tym świadomość, że odpowiedź na pytanie o zasiłek dla bezrobotnych czy wlicza się do stażu pracy jest twierdząca. Dzięki tej świadomości czas bezrobocia nie wydaje się tak z gruntu stracony.

Kolejną kwestią jest zorganizowanie sobie codzienności. Bezrobotni pozornie mogą spać cały dzień i robić, co im się żywnie podoba. Tak rozumiana ,,wolność” to jednak nic dobrego. Przede wszystkim każdy kolejny dzień przeżyty w ten sposób pogarsza samopoczucie człowieka. Czuje się on niepotrzebny, a brak aktywności fizycznej i kontaktu z innymi przekłada się na ogólne pogorszenie stanu zdrowia psychofizycznego. Dlatego nawet w okresie, kiedy nie ma się pracy, opłaca się nomen omen wypracować sobie jakąś rutynę. Wstawać rano, poćwiczyć, a także wyznaczyć sobie porę przeglądania ogłoszeń i wysyłania podań do potencjalnych pracodawców.

zasiłek dla bezrobotnych

Dzięki temu nie tylko zwiększa się swoje szanse na szybszy powrót na zawodową ścieżkę, ale również zachowuje dobry humor. Każdy zasiłek dla bezrobotnych czy wlicza się do stażu pracy, czy też nie, kiedyś się skończy. A wówczas poziom stresu na pewno poszybuje do góry. Ludzie potrzebują pieniędzy. Po to, by czuć się dobrze z sobą samy, ale też zapewnić sobie realizację podstawowych potrzeb. Takie elementy, jak wspomniana rutyna dnia codziennego, mogą wydać się mało znaczące. Jednak bez nich samopoczucie oraz samoocena spadają, przez co człowiekowi coraz trudniej przychodzi działania. Pogrąża się w smutku, zniechęceniu oraz bierności.

Kiedy człowiek zostaje bez pracy, w pierwszej kolejności zastanawia się, skąd może liczyć na pomoc. Podstawowe znaczenie ma tutaj dylemat, czy otrzyma się zasiłek dla bezrobotnych czy wlicza się do stażu pracy i jak długo można liczyć na takie wsparcie. Kiedy uporządkowane zostaną takie kwestie, przychodzi czas refleksji, a nawet i znacznego zniechęcania. Najlepiej przeżyć je po swojemu, pamiętając o znaczeniu pozytywnego myślenia oraz działania. Bezrobocie to trudny, wyczerpujący czas. Na ogół jednak prędzej czy później się kończy.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here