praca

Osoby posiadające status bezrobotnych, które ponownie chcą wejść na rynek zawodowy i coś w nim zdziałać, muszą przygotować się na to, że nie będzie im wcale łatwo tego dokonać. Oczywiście różne instytucje i organizacje pomagają ludziom nieaktywnym zawodowym, jednakże nawet one za nikogo tej pracy same nie znajdą. Człowiek zawsze musi dać coś od siebie i od razu też przygotować się na to, że te jego pierwsze zarobki w Żywcu, uzyskane w pierwszej zdobytej pracy, raczej nie będą w stu procentach satysfakcjonujące. Do wyższych dochodów zwykle dochodzi się latami. Co zatem zrobić i jak usprawnić sobie ten proces poszukiwania pracy w Żywcu, by prędzej czy później do tych wyższych dochodów mimo wszystko jakoś dojść?

Małe miasta dają duże możliwości

Z atrakcyjnym rynkiem pracy kojarzy się raczej Warszawa niżeli Żywiec. Rodowici mieszkańcy Żywca często więc opuszczają swoje rejony i wyjeżdżają bardziej na północ kraju, właśnie z powodu chęci zapewnienia sobie lepszych perspektyw. A inni postępują wprost odwrotnie. Opuszczają właśnie Warszawę i różne inne duże miasta, by wyjechać do Żywca i to tutaj osiedlić się na stałe. To, że miasto jest niewielkie, nie świadczy wcale o tym, że nie daje żadnych szans na zdobycie porządnego zawodu. Okazuje się, że żywiecki rynek pracy jak na swój rozmiar jest całkiem nieźle rozbudowany. Pod tym względem zmienił się w ciągu paru ostatnich lat. Pewien wpływ na pewno miał na to efektywny i mocny rozwój branży turystycznej, która dziś właśnie w Żywcu zapewnia pracę olbrzymiej grupie osób, tworzonej i przez stałych mieszkańców, i przez przyjezdnych, którzy często decydują się na wykonywanie prac tymczasowych, np. podczas wakacji.

Duży wybór ofert pracy w Żywcu znajdziesz w serwisie pracy Gowork Żywiec.

Status bezrobotnego to różne przywileje

Zanim jednak tę pierwszą pracę się znajdzie, najprawdopodobniej minie trochę czasu, a w tym czasie trzeba będzie jakoś utrzymywać siebie, a nieraz i pozostałych członków rodziny. Jak więc to robić, gdy stałego zatrudnienia nadal się nie ma i nie potrafi się znaleźć nawet jakiejś dodatkowej czy tymczasowej pracy? Otóż na czas poszukiwań warto po prostu zarejestrować się jako osoba bezrobotna. Nie jest to żaden powód do wstydu. To po prostu racjonalne podejście do aktualnej życiowej sytuacji, z którą człowiekowi przyszło się zmierzyć, a w której każdy kiedyś może się znaleźć. Jeżeli na ten moment żadna praca w Żywcu nie jest możliwa, warto wykorzystać możliwość zarejestrowania się w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna i w ten sposób dać sobie szansę na pobieranie zasiłku. Oczywiście nie jest on jakoś super wysoki, ale – jak to mówią – lepszy rydz niż nic. Lepiej mieć każdego miesiąca tę niewielką kwotę niżeli nie mieć nic i bezustannie się zapożyczać wśród znajomych. Ogólnie rzecz biorąc pożyczki nigdy nie są niczym dobrym.

Powiatowy Urząd Pracy, który występuje w Żywcu, daje zresztą ludziom bezrobotnym znacznie więcej ciekawych opcji i nie służy wyłącznie do wydawania zasiłków. To właśnie w nim warto postawić pierwsze kroki, gdy zaczyna się szukać pracy. PUP jest bowiem miejscem skupiającym w sobie niemalże wszystkie aktualne oferty pracy w Żywcu, tak więc każda nowa propozycja zatrudnienia w pierwszej kolejności trafia zwykle właśnie do niego. To jednak nie wszystko. Poprzez skorzystanie z pomocy zapewnianej przez żywiecki Powiatowy Urząd Pracy można też dać sobie dostęp do różnego rodzaju doszkalających kursów i stażów, a także i ofert pracy tymczasowej. Każdy kiedyś od czegoś zaczynał, więc nawet z pozoru mało atrakcyjna praca potrafi okazać się świetną furtką do efektywnej kariery. Trzeba tylko w to uwierzyć i zamiast gnić na bezrobociu, starać się próbować swoich sił w różnych miejscach, nie rezygnując z wykonywania pracy na tych niższych i z pozoru mniej atrakcyjnych stanowiskach, które też przez kogoś muszą zostać zajęte.

Internet to siła

Osoby, które ograniczają się jednak tylko i wyłącznie do szukania pracy przy pomocy Powiatowego Urzędu Pracy, od razu są na straconej pozycji, bo do niektórych wartościowych ofert w ogóle nie uzyskają dostępu. Coraz częściej jest tak, że pracodawcy nie przekazują informacji na temat wolnych wakatów do PUP. Wolą szukać pracowników na własną rękę i samodzielnie przeprowadzać różne procesy rekrutacji, dlatego gdy szukają kogoś nowego, samodzielnie tworzą takie ogłoszenie na temat pracy, a potem wrzucają je po prostu do Internetu. Wnioski łatwo można teraz wysunąć. Aby znaleźć dla siebie dobrą pracę, trzeba jedynie zwrócić się w stronę Internetu i to właśnie w nim zacząć przeprowadzać tego rodzaju poszukiwania. Oferty pracy w Żywcu występują na dosłownie wszystkich portalach związanych z pracą i ogólnie rzecz biorąc całym sektorem zawodowym. Pojawiają się nierzadko także na różnych portalach społecznościowych. Trzeba mieć tylko oczy szeroko otwarte, by na nie natrafić. No i trzeba też szybko na nie reagować, nie dając się nikomu w tym ubiec. Tak to już jest, że te najlepsze oferty pracy potrafią się rozchodzić w błyskawicznym tempie, więc trzeba na nie odpisywać od razu, gdy tylko gdzieś się je dostrzeże.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here