dlaczego wybrałam taki temat pracy licencjackiej

Wybór tematu pracy licencjackiej zdecydowanie nie jest wyborem banalnym. Bardzo często jest przyczyną wielu trudności i obaw. Dlatego uprzednio wymaga czasu na dokładnie przemyślenie tej kwestii, roztropności oraz refleksji. Jeśli pojawia się niepewność to dobrze jest zasięgnąć rady osoby, która jest bardziej od nas doświadczona w pracy naukowej. Dobrym sposobem, aby wybrać dobry temat pracy licencjackiej – jest podzielenie procesu wyboru na pewne etapy.

Pierwszym etapem jest zastanowienie się z jakiej dziedziny wykłady (bądź też ćwiczenia) na uczelni nam się podobały. Nie mam tu oczywiście na myśli, że wykładowca był bardzo przystojny. Chodzi mianowicie o treści, które wzbudzały w nas ciekawość i były w miarę przystępne. Jeśli już sobie odpowiemy na to pytanie to mamy już dobry grunt, aby wybrać dobry temat. Jest to bowiem swego rodzaju znaczne zawężenie tematyki. Powinno nam to uporządkować myśli. Potem możemy wybrać chociażby zjawisko, które należy do wybranej dziedziny.

studia

Drugim etapem jest nadanie wybranemu zjawisku punktu odniesienia. Jeśli studiujemy pedagogikę czy socjologię, naszym wybranym zagadnieniem może być problem alkoholizmu. Przykładem punktu odniesienia jest chociażby region bądź grupa, w której ma występować określony problem. Bardzo dobrze jest uszczegółowić opisywane zjawisko. Jest to mile widziane w środowisku akademickim, a wręcz niemal konieczne. Przykładowym tematem może być więc „Problem alkoholizmu pośród młodzieży akademickiej w województwie małopolskim”.

Jeśli już nakreślimy sobie nasz temat to możemy przystąpić do kolejnego, trzeciego etapu. Nie można bowiem zapominać, że do napisania licencjatu niezbędna jest literatura. dlatego dobrze jest zrobić rozeznanie z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym.

Jeśli nasz temat był już wcześniej szeroko opisywany to mamy do czynienia z czymś z jednej strony pozytywnym, zaś z drugiej strony negatywnym. Pozytywny aspekt jest taki, że nie będziemy mieli problemu z rozdziałami teoretycznymi. Będziemy mieli bardzo dobry dostęp do wszelkich treści. Negatywnym aspektem jest mniejsza możliwość napisania czegoś odkrywczego. Będzie też nam trudniej podjąć próbę swego rodzaju dyskusji z innymi autorami książek czy teorii. Zaś praca krytyczna jest mile widziana przez recenzenta oraz promotora. Często bywa, że taki licencjat jest wyżej oceniany.

Jeśli zaś, nasz temat jest zupełnie nowy, który stanowi wątek niezwykle rzadko opisywany przez badaczy – to możemy mieć problem z doborem literatury. Wykładowcy, a szczególnie nasz recenzent oraz promotor mogą oczekiwać, że w bibliografii znajdą się znane nazwiska osób będących autorytetami w wybranej dziedzinie nauki. Znacznie trudniej będzie nam napisać całość, zaś praca może okazać się nieco krótsza niż prace naszych kolegów z roku.Jeśli chodzi o mnie, to mogę zdradzić, że wybrałam temat dotykający zagadnienia uprzedzeń i stereotypów.

temat pracy licencjackiej

Dlaczego wybrałam taki temat pracy licencjackiej?

Ponieważ stanowi on odpowiedź na moje zainteresowania. Ostatecznie, pomimo zarzutów od niektórych osób – że jest to temat zbyt interdyscyplinarny i powinnam była wybrać temat bardziej odpowiadający mojemu kierunkowi studiów – uważam, że dokonałam słusznego wyboru. Nie ma nic gorszego, niż próba napisania dłuższego tekstu na temat zagadnienia, które jest dalekie od punktu naszych zainteresowań. Pisanie licencjatu może być źródłem przyjemności. Oczywiście jeśli dokonamy słusznego dla nas wyboru.

Wracając jednak do pytania, dlaczego wybrałam taki temat pracy licencjackiej, chciałabym zwrócić uwagę jak powszechne jest to zjawisko pośród chyba każdego społeczeństwa. Nie ma dziedziny życia, pracy zawodowej ani grupy społecznej – która byłaby wolna od uprzedzeń i stereotypów. Jest to zjawisko, które silnie wpływa na nasze postrzeganie innych. Może prowadzić także do dyskryminacji. Stanowi to dobry temat pracy dyplomowej z racji, że możemy bez problemu zapełnić strony tekstem. Wystarczy najpierw opisać definicje i całą teorię dotykających stereotypów i uprzedzeń, następnie można odnieść się do historii. Potem możemy dokonać próby wytłumaczenia omawianego zjawiska. Dlaczego to opisuję? Ponieważ wybierając temat dobrze jest najpierw zastanowić się, jak będzie wyglądała struktura całej pracy.

Czwartym krokiem, o którym jeszcze nie wspomniałam, jest wybór promotora, który poprowadzi nas przez pisanie licencjatu. Pisanie pracy licencjackiej może stać się źródłem inspiracji oraz przyjemności. Oczywiście jeśli wybierzemy temat zgodny z naszymi zainteresowaniami.

[Głosów:34    Średnia:2.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here