miejsce wypadku przy pracy

Wypadki w pracy zdarzają się bardzo często

Nie każde są nagłaśniane przez media, dlatego wydaje nam się, że praca jest bezpieczna. Nie do końca można się jednak z tym zgodzić, bo w pracy często można uleć bardzo poważnemu wypadkowi. Nie dotyczy to tylko kierowcy, którzy może uderzyć w inny samochód i przez to mieć problemy zdrowotne. Chodzi również o osoby, które pracują przy różnych urządzeniach, a wypadek przy pracy może oznaczać, że ktoś spadnie z krzesła i sobie rozbije głowę.

Sytuacje zdarzają się różne, dlatego pracodawca musi być na wszystko bardzo dobrze przygotowanym. Oczywiście w Polsce jest tak, że wiele wypadków nie jest w ogóle zgłaszanych.
Bardzo szybko dochodzi do porozumienia pomiędzy pracodawcą, a pracownikiem i sprawa cichnie. Nie zawsze jest to bezpieczne, bo może nie być dzisiaj żadnych objawów jakiegoś wypadku, ale za kilka dni coś nam się stanie i trzeba będzie udać się do lekarza. Wtedy cała sprawa wyjdzie na jaw i problemy będą z tego jeszcze większe.

Jeśli do wypadku doszło na terenie zakładu pracy to po stronie pracodawcy jest zapewnienie osobie poszkodowanej pomocy. Jeśli trzeba będzie wezwać karetkę to tak trzeba postąpić. Życie tej osoby jest najważniejsze. Jeśli taka osoba pracuje przy maszynach to trzeba natychmiast wszystko wyłączyć. Zagorzenie ma być zminimalizowane, dlatego pracodawca musi wiedzieć, co w takiej sytuacji należy robić.
Trzeba również pamiętać o tym żeby żadne osoby niepowołane nie były na miejscu zdarzenia. Całość ma być w profesjonalny sposób zabezpieczona. Niczego nie dotykamy, nie zmieniamy pozycji maszyny czy nawet krzesła. Tak jak doszło do wypadku tak ma to wszystko pozostać na miejscu.

na jaki czas trzeba zabezpieczyć miejsce wypadku przy pracy

Co dalej?

Po stronie firmy będzie ustalenie, dlaczego doszło do wypadku. Trzeba wszystko bardzo dokładnie przeanalizować, a wtedy będzie wiadomo czy to była wina pracodawcy, bo nie zabezpieczył w odpowiedni sposób stanowiska pracy czy może wina leży po stronie pracownika, który nie dopełnił swoich obowiązków i zbyt dużo zaryzykował. Pracodawca musi powołać zespół osób, które będą zajmowały się tym zdarzeniem. Muszą to być osoby kompetentne, które wiedzą jak się tym zająć.

W przeciwnym razie ustalenia nie będą wiarygodne i nie będzie można ich brać pod uwagę, a nie o to przecież chodzi. Tutaj trzeba wyjaśnić sprawę, bo nie chcemy żeby kolejny podobny wypadek się przydarzył. Jeśli dochodzi w pracy do śmiertelnego wypadku to pracodawca musi bardzo szybko zgłosić to odpowiednim organom. Trzeba powiadomić inspektora pracy oraz prokuratora. Bardzo ważne jest dostarczenie na czas protokołu powypadkowego.

Pracodawca jest zobowiązany również do odnotowania zdarzenia w rejestrze wypadków. Jeśli chodzi o czas, na jaki trzeba zabezpieczyć miejsce wypadku to jest to zależne od tego, co się stało. Jeśli ktoś zginął to zabezpieczamy wszystko do przyjazdu policji i prokuratora. Wtedy to prokurator będzie dalej decydował, co można robić i jak dalej sprawa ma wyglądać. Tylko w takiej sytuacji będziemy, jako pracodawcy postępować zgodnie z prawem.

Nie chcemy robić sobie dodatkowym problemów, bo i tak już mamy wszystko na głowie. W przypadku wypadku gdzie tylko ktoś został ranny powołany zespół musi wykonać swoją pracę i na ten czas nie można niczego z tego miejsca ruszać. Wypadki najczęściej zdarzają się z winy pracownika.
Nic tak człowieka nie zabija jak rutyna, bo wydaje mu się, że wszystko wie. Nagle okazuje się, że to nie wygląda tak łatwo jakby się wydawało i dochodzi do mniej lub bardziej poważnego wypadku. Zawsze trzeba uważać czy się pracuje w tym miejscu dzień czy dziesięć lat.

wypadek

Jeśli będziemy ostrożni to nic nam się nie stanie. Zdarzają się też wypadki z winy pracodawcy. Najczęściej dotyczą one niekompletnego stroju albo niewłaściwego materiału. W przypadku spawaczy czy osób, które pracują w trudnych warunkach to, w co są ubrane jest bardzo ważne i wpływa na ich bezpieczeństwo. Życie mamy tylko jedno, dlatego pracę wykonujemy zgodnie z przepisami BHP, a wtedy zagrożenie będzie o wiele mniejsze i właśnie na tym nam powinno zależeć.

Trzeba o wszystkim myśleć teraz, kiedy jeszcze nie jest za późno i kiedy mamy wszystkie kończyny i jesteśmy zdrowi. Pracować trzeba, bo z tego się utrzymujemy, ale też trzeba być ostrożnym. Trzeba włączyć myślenie nawet przy wykonywaniu pozornie bezpiecznych prac, bo wtedy nic złego się nam nie stanie. Można również instruować o tym inne osoby, które pracują z nami żeby nie uległy nieszczęśliwemu wypadkowi w pracy. Dbajmy o siebie i pracujmy tak bezpiecznie jak to tylko jest możliwe.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here