Posiadanie umowy na czas nieokreślony to marzenie wielu pracowników. Nie każdy ma to szczęście żeby taką umowę posiadać. Zdarzają się jednak takie sytuacje w naszym życiu, że pora zmienić pracę. Oznacza to, że trzeba będzie wiedzieć, w jaki sposób rozwiązać umowę z pracodawcą. Musimy pamiętać o tym, że obowiązują nas pewne przepisy i nie może być tak, że jutro nie przyjdziemy do pracy i nie mamy zamiaru się tam pojawić.
To tak nie wygląda, bo trzeba dopełnić wielu wymagań, jakie stawiane są przez kodeks pracy. To dotyczy jednej jak i drugiej strony i nie można o tym zapomnieć. Tylko wtedy wszystko będzie pozałatwiane zgodnie z prawem i żadna ze stron nie może mieć do drugiej pretensji. Rozwiązując umowę o prace mamy trzy rodzaje rozwiązań i trzeba będzie zastanowić się nad tym, które wybrać.
Tylko wtedy obie strony rozejdą się w zgodzie, a nie, że komuś, co nie będzie odpowiadało. Nie jest to łatwe, ale jeśli się postaramy i obie strony są wyrozumiałe to cel zostanie osiągnięty. Pierwszy rodzaj umowy to rozwiązanie jej z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Rozwiązujemy umowę i najczęściej mamy dwa tygodnie na to żeby odejść. Wszystko tak naprawdę będzie zależne od tego, jakie mamy ustalenia z naszym pracodawcą i warto byłoby to z nim skonsultować żeby nie było niedomówień.
Można również rozwiązać umowę bez okresu wypowiedzenia, ale bardzo rzadko godzi się na to pracodawca. Chyba, że naprawdę mamy konflikt w pracy i jednej i drugiej stronie zależy na tym żebyśmy jak najszybciej odeszli. Wtedy szanse na uwzględnienie takiej umowy są większe. Najczęściej, kiedy odchodzi się z pracy korzysta się z trzeciego rodzaju umowy, który polega na tym, że dochodzi do porozumienia stron.
To bezpieczne i skuteczne rozwiązanie, dlatego zanim zaczniemy pisać umowę i korzystać z konkretnego wzoru skonsultujmy się z pracodawcą i wtedy będziemy wiedzieć, co on planuje i jak z jego perspektywy to będzie wyglądało.
Wypowiedzenie umowy
W przypadku umowy z okresem wypowiedzenia sytuacja wygląda tak, że im dłużej pracujemy tym dłuższy będzie ten okres. Dla osób, które pracują na okres próbny do dwóch tygodni jest to trzy dni, ale pracująca, ale jeśli okres próbny wynosił więcej niż trzy miesiące to trzeba będzie pozostać w pracy przez najbliższe dwa tygodnie. W przypadku stałej umowy wygląda to tak, że pracując więcej niż trzy lata okres wypowiedzenia wynosi trzy miesiące, a pracując mniej niż sześć miesięcy będą to dwa tygodnie.
Trzeba się tego trzymać, ponieważ jest to określone przepisami i jeśli któraś ze stron tego nie dopilnuje to czekają ją za to konsekwencje i w żaden sposób nie opłaca nam się aż tak ryzykować. Lepiej wszystko dokładnie sprawdzić i będziemy wtedy wiedzieli jak postępować żeby wszystko nam się zgadzało. W dzisiejszych czasach nie jest łatwo utrzymać przy sobie pracownika. Trzeba go traktować z należytym szacunkiem i musi dostawać godziwe wynagrodzenie, bo jeśli pracodawca o to nie zadba to znajdzie się ktoś inny, kto mu to da.
Jeśli jest to pracownik wykwalifikowany i doświadczony to znajdzie sobie bardzo szybko nowego pracodawcę. Tak się dzieje bardzo często i pracodawca, który nie spełnia oczekiwań pracownika musi się z tym liczyć. Tylko wtedy będzie wiedział jak to wszystko wygląda i na co może liczyć. Tym bardziej, jeśli ma plany odnośnie tego pracownika i chce żeby na dłużej został. O fachowców dzisiaj trudno i to w każdej dziedzinie, dlatego Ci najlepsi przebierają ofertach i nie mają żadnych problemów ze znalezieniem czegoś jeszcze lepszego.
Tak to wygląda w praktyce, dlatego nie można sobie pozwolić na to żeby pracownik odszedł z naszego powodu. Najczęściej tym powodem są właśnie pieniądze, których jest za mało. Oczywiście może też być niekorzystna atmosfera w firmie i taka osoba zamiast się rozwijać to się cofa i nie może sobie na to pozwolić.
Chce pójść dalej i chce jeszcze więcej dla siebie na tym zyskać. Jeśli chcemy sporządzić wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony to warto skorzystać z gotowych wzorów, jakie znajdziemy w Internecie. Drylujemy, wypełniamy i zanosimy pracodawcy.
Wtedy wszystko jest tak jak należy i mamy określony czas na to żeby z pracy odejść. Mogą to być dwa tygodnie, ale może to być okres trzech miesięcy. Po tym czasie pracodawca nie może nas już zatrzymać chyba, że ma dla nas jakąś ciekawą propozycję, która sprawi, że jednak będziemy chcieli w tej firmie zostać. Rzadko, kiedy tak się dzieje, bo najczęściej pracodawca się obraża na pracownika i nawet gdyby taki pracownik pozostał w firmie to relacje byłby pomiędzy nim, a szefem bardzo złe.