staż pracy

Gdy podejmujemy nową pracę, zastanawia nas wiele kwestii z nią związanych i staramy się dowiedzieć, czy będzie to dla nas korzystna umowa, która zaowocuje na przyszłość. Powinniśmy czytać każdy dokument, który podpisujemy i nie bać się zaznajomić w nie dość mocno. Jak wiadomo większość ludzi w wielu urzędach, czy właśnie podczas podpisywania umów o pracę, mówiąc kolokwialnie olewa ten temat i podpisuje jak leci.

Wynika to z nieśmiałości i poniekąd także z grzeczności, gdyż bardzo często wydaje nam się, że podczas czytania przez nas zapisków umowy, osoba czekając na nas wiele minut, będzie o to zła. Nic bardziej mylnego, a wręcz przeciwnie, szef z pewnością ucieszy się, że nie zatrudnia ignoranta, a osobę, która nie boi się walczyć o swoje i z chęcią sprawdza zapiski w dokumentach, oraz nie boi się tego zrobi i ma o tym jakieś pojęcie.

Jakie okresy wlicza się do stażu pracy, to jedno z pytań, o których rozmawiamy z szefem na rozmowie, bądź w późniejszym czasie z innymi pracownikami. Rozmowy o składkach emerytalnych, czy stażu pracy, są jednymi z najczęstszych w kuluarach pracy i lubimy sobie w tym temacie trochę pogadać. Wszak jesteśmy bardzo ciekawi, czy osoby pracujące z nami zarabiają więcej i po jakimś czasie dostały podwyżkę.

jakie okresy wlicza się do stażu pracy

Możemy się dzięki takiej wiedzy dowiedzieć, kiedy podwyżka będzie przysługiwać nam i mieć jakiś punkt odniesienia. Do stażu pracy wliczają się praktycznie wszystkie umowy długoterminowe, czyli takie, które podpisujemy na dłużej, niż okres trzech miesięcy. Nie musimy się więc martwić zbytnio o to, czy składki będą odprowadzane na naszą przyszłą emeryturę, bo w większości przypadków tak właśnie jest.

Oczywiście warunkiem koniecznym jest to, byśmy pracowali na jakąkolwiek umowę. Gdy zatrudnimy się jak to się mówi potocznie na czarno, to raz, że narazimy się wielu karom, gdy zostaniemy na pracy bez umowy złapani, to także pracodawca będzie miał bardzo duże nieprzyjemności. Opłaca się więc co oczywiste pracować na biało i być zatrudnionym.

Emerytury w naszym kraju otrzymujemy niestety dosyć późno, ale jak to mówią lepiej mieć jakiekolwiek zabezpieczenie, niż drżeć o swój los, gdy czas szybko zleci, a my będziemy już poczciwym staruszkiem. Wiele osób w wieku średnim zastanawia się nad wyjazdem za granicę. Jest to mocno uzasadnione, ponieważ pracę są tam z reguły na bardzo dobrej jak na nasze warunki umowie i okres tej pracy liczy się do stażu pracy.

Ludzie, których nie trzyma w Polsce zupełnie nic i którzy nie mają dzieci, wybierają więc taki krok i decydują się na to, by zostawić ojczyznę i ruszyć na zarobek z dala od domu. Mnóstwo naszych rodaków przebywa na Wyspach Brytyjskich i w USA. Są to popularne kierunki szczególnie z dwóch powodów. W oby tych ogromnych, szczególnie w przypadku USA krajach, językiem ojczystym jest angielski, a więc dla wielu z nas najprostszy i zdecydowanie przyjemny do nauki język.

Ważne jest też to, że uczymy się go w naszych szkołach już od przedszkola, więc każdy nawet najbardziej odporny na wiedzę człowiek, jest w stanie zrozumieć jego podstawy. W Stanach Zjednoczonych mnóstwo Polaków przebywa w Chicago. Jest tam ponoć nawet w okolicach 2 milionów Polaków, którzy już od lat 50-tych zaczęli się tam osiedlać w poszukiwaniu dobrej pracy i zakładać polskie kolonie.

jakie okresy wlicza się do stażu pracy

Widząc niesamowity dobrobyt i kontrast w stosunku do Polski, zaczęli tam ściągać swoje rodziny i sprowadzać wszystkich po kolei. No i tak w niecałe 70 lat, staliśmy się po Meksykanach największą kolonią obcokrajowców w tamtych regionach. Na okres pracy tymczasowej, stażu, lub innych rodzajów umów, wyjeżdżamy też w dużych liczbach do Anglii.

Cała Wielka Brytania jest już opanowana przez wielu specjalistów z naszego kraju i będąc tam kilka lat temu w odwiedzinach u siostry, miałem się okazję przekonać, jak często rodowici Anglicy i Irlandczycy mówią, że nie dali by sobie bez Polaków rady. Sam miałem okazję to usłyszeć, gdy podczas wyjazdu do pracy naprawiłem jednemu z Anglików kran.

Oni nie są w takim stopniu jak Polacy nauczeni radzenia sobie z podstawowymi problemami. Standard życia i wysokie zarobki sprawiły, że tamtejsi ludzie do każdej usterki wzywają specjalistów i nie chce im się po prostu uczyć różnych zajęć, gdyż mogą sobie pozwolić na wizytę mechanika, czy hydraulika bardzo często.
My Polacy jesteśmy niestety biedniejszym narodem i sytuacja ekonomiczna, oraz bardzo często bieda, zmusiła nas do tego, byśmy wszyscy byli własną złotą rączką i w przypadku jakiejś mniejszej awarii, potrafili sobie z nią spokojnie poradzić.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here