jak poszukiwać pracy

Jak poszukiwać pracy?

Z takim dylematem staje coraz większa ilość młodych ludzi, którzy stają na wejściu do drogi swoich karier. Bardzo ważną rzeczą przy obieraniu swojej drogi zawodowej jest zadanie sobie pytania: co lubisz w życiu robić? Po tym, jak znajdziesz odpowiedź na to pytanie, po prostu się do niej zastosuj.

Chociaż przejście z postawionego problemu do jego rozwiązania zajęło mi właściwie zaledwie jedno zdanie, to w rzeczywistości, znalezienie pracy swoich marzeń potrafi zająć ludziom całe życie. Główny problem wynika z faktu, że jeżeli chcesz znaleźć w swoim życiu powołanie do wykonywania jakiegoś zawodu, musisz wejść w głąb siebie.

Jestem skłonny twierdzić, że niewiele osób to potrafi. Ba! Nawet myślę, że Ci, którzy są wstanie odczytać własne uczucia odnośnie swoich preferencji zawodowych, należą raczej do mniejszości społeczeństwa.

Jak zatem poszukiwać pracy?

Bardzo istotnym elementem przy odnajdywaniu prawdziwego JA na drodze zawodowej, jest kształtowanie swojego charakteru i zastanawianie się nad swoimi silnymi stronami. Bez wątpienia, aby dojść jak najdalej w kształtowaniu siebie, potrzebna będzie specjalistyczna lektura z tego zakresu.
Osobiście uważam, że pozycjami obowiązkowymi do przeczytania, w celu rozwoju samego siebie, selekcjonowania i rozpoznawania swoich dobrych cech oraz wewnętrznego poukładania systemu wartości są takie książki jak: „Daodejing”, „Sun-tzu” oraz „Siedem nawyków skutecznego działania”.

Po przeczytaniu powyższej literatury i wzięciu sobie do serca ich nauk, nauczymy się doceniać to co mamy i naładujemy swoje baterie do pracy nad sobą. Na początku nie jest prosto. Każdy z nas wie, że za każdą zmianą w systemie wartości, a nawet najprostszych nawykach człowieka, drzemie gigantyczna ilość stresu.
Dlaczego tak jest? Jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie ma, jednakowoż naukowcy twierdzą, że genezą uczucia strachu przed zmianą jest pierwotny instynkt obronny człowieka, który ma nas chronić przed zagrożeniem.

praca

Żyjąc w XXI w. musimy mieć jednak świadomość, że w większości wypadków, strach, który odczuwamy praktycznie nie ma jasnego wytłumaczenia, a jest on tylko przestarzałą pozostałością po stanach emocjonalnych potrzebnych nam do przetrwania w innych erach.

Nowym celem dla człowieka współczesnego, jest nauczenie się kontrolowania swoich emocji, a w szczególności – strachu. Nie można dać się zwieść pierwotnym instynktom, bo jeżeli się poddamy, to właściwie jak poszukiwać pracy, skoro to można by było powiedzieć, „stres w pigułce”?
Musimy słuchać samych siebie, jeżeli chcemy być szczęśliwi. Osobiście, znam bardzo dużo ludzi, którzy są bardzo pracowici i niesamowicie dobrze się uczą, dostają same bardzo dobre oceny i wchłaniają wiedzę w błyskawicznym tempie.

Jednak bardzo często, u tego typu ludzi występuje jeden poważny problem: ślepo brną do przodu, nie mając zupełnego pojęcia o tym, co właściwie ma być ich celem. A to cel przecież jest najważniejszy.
Studiując książkę „Siedem nawyków skutecznego działania”, można natknąć się na rozdział, w którym autor, mówi o tym, do czego służą poszczególne półkule mózgowe. Jak powszechnie wiadomo, lewa półkula odpowiada za procesy myślowe dotyczące takich rzeczy jak mówienie, pisanie, liczenie, rozwiązywanie problemów dnia codziennego, nie wymagające praktycznie żadnego zaangażowania „mięśnia wyobraźni”.

Za wyobrażenia, myślenie o przyszłości, planowanie i ustalanie celów odpowiedzialna jest prawa półkula, która w kontekście naszego artykułu, odegra decydującą rolę przy formowaniu odpowiedzi na pytanie: „jak poszukiwać pracy?”.
Sposób myślenia opisany pod koniec ostatniego akapitu, staje się obecnie towarem deficytowym na rynku ludzkiej siły roboczej. Ludzie coraz częściej, skłaniają się ku telewizorom, komórkom i innym formom szybkiej oraz łatwiej rozrywki, co bardzo negatywnie wpływa na ich „mięsień myślenia”.

sukces

Przy poszukiwaniu pracy zachęcałbym, aby zrobić sobie w miarę możliwości kompletny detoks od rozrywek pochodzących od wyświetlaczy, gdyż katastrofalnie niszczą oną zdolności prawej półkuli mózgu. Musicie mi zaufać, że przy planowaniu swojej przyszłości i myśleniu nad własną karierą zawodową, potrzebujemy jej w pełnej mocy.

Zastanów się dobrze, co byłoby Twoim wymarzonym zawodem, co mógłbyś robić i sprawiałoby przyjemność na tyle dużą, że dziwiłbyś się, iż jeszcze Ci za to płacą.
Co za pomysł! Odpowiedź na pytanie: jaka jest Twoja wymarzona przyszłość zawodowa już gdzieś krąży po świecie, a Twoim zadaniem jest, żeby odkrywając siebie i układając kolejne cegiełki drogi rozwoju, znaleźć to co będzie spełnieniem Twoich marzeń jako człowieka pracującego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here