mobbing

Ten problem dotyczy niestety bardzo wielu z nas. Jak walczyć z mobbingiem w pracy? Niemal w każdej dużej firmie, która zatrudnia wiele osób, zdarzają się takie sytuacje. Nie każdy wie, jak sobie z tym radzić i zdarza się, że osoby które są nękane przez innych pracowników, popadają nawet w depresję!

Jak walczyć z mobbingiem w pracy?

Niektórzy zupełnie sobie nie radzą z emocjami w takich sytuacjach. Czują, że są gorsze od innych i może rzeczywiście zasługują na takie traktowanie. To błędne myślenie, które doprowadzić może do tego, że pracownik zwolni się ze stanowiska i odejdzie z firmy. Ale nie jest to najlepsze rozwiązanie.

W takim razie, jak walczyć z mobbingiem w pracy i nie stać się ofiarą „żądnych krwi” współpracowników? Zdecydowanie i pewność siebie to w takich sytuacjach najbardziej odpowiednie zachowanie. Jeśli osoba, która stała się ofiarą mobbingu, podda się i ulegnie, prawdopodobnie nadal będzie źle traktowana, a być może nawet gorzej niż dotychczas.

O tym, jak walczyć z mobbingiem w pracy, nie mówi się zbyt wiele. To zjawisko nie jest jeszcze w Polsce dobrze znane. Mobbing zdarza się bardzo często, ale zazwyczaj jest społecznie akceptowany i nikt nie robi wokół takich zdarzeń szumu. Osoby, które padają ofiarą mobbingu, uważa się za słabe psychicznie lub nawet dziwne, dlatego często nikt nie przejmuje się zbytnio ich uczuciami. Takie osoby nie wiedzą, jak walczyć z mobbingiem w pracy.

Bardzo często pojawia się sytuacja, kiedy ofiarami są osoby będące na najniższych stanowiskach w firmie, a znęcają się nad nimi kierownicy działów, prezesi i inne ważne jednostki, którym wydaje się, że mają większe prawa i przywileje. Pozwalają sobie na zachowania, które nie powinny mieć miejsca i nie powinny być akceptowane przez pozostałych pracowników.

jak walczyć z mobbingiem

Jak walczyć z mobbingiem w pracy, kiedy większość osób zdaje się nie zauważać żadnego problemu? Rzeczywiście, bardzo często ma miejsce sytuacja, kiedy wszyscy pracownicy wydają się być ślepi, mimo że doskonale widzą, że ich kolega lub koleżanka jest gorzej traktowana przez przełożonych. To bardzo typowa sytuacja. Nie na nic dziwnego w tym, że pracownik wyższego szczebla, bądź nawet właściciel firmy, czuje się bezkarne i pozwala sobie na złe traktowanie innych ludzi.

W takich sytuacjach pracownik nie wie, jak walczyć z mobbingiem w pracy. Czuje się bezradny i jest zastraszony. Obawia się, że może stracić swoje stanowisko, dlatego pozwala przełożonym na złe traktowanie, mimo że czuję się z tym bardzo źle.
Trudno jest zdecydować, jak walczyć z mobbingiem w pracy w dużej firmie. Najgorsza jest sytuacja, kiedy nękanie dotyczy tylko jednego pracownika, a wszyscy wokół akceptują tą sytuację.

Ta ja osoba może czuć się wykluczona z grupy i nie wie, gdzie może szukać pomocy. Wówczas może się zdarzyć, że zacznie mieć problemy z samoakceptacją, a nawet może popaść w depresję! W skrajnych przypadkach, kiedy nic nie wskazuje na to, że sytuacja ta ulegnie zmianie, jedynym rozwiązaniem może być zmiana pracy na inną.

Jak walczyć z mobbingiem w pracy?

Najgorsze co można zrobić, to milczeć i poddać się złemu traktowaniu. Taka osoba sama sobie robi krzywdę, gdyż udowadnia, że można ją źle traktować. Znacznie lepiej jest zwrócić uwagę i powiedzieć głośno, że nie zgadzamy się na takie traktowanie i nie zasługujemy na nie. Warto porozmawiać z przełożonym na ten temat. Być może sam nie zdaje sobie sprawy z tego, jak przykra może być ta sytuacja dla pracownika.

jak walczyć z mobbingiem w pracy

Czasami trudno jest zdecydować, jak walczyć z mobbingiem w pracy. Zdarza się, że dotyczy on wszystkich pracowników w firmie. Przełożony traktuje ich niewłaściwie, a nawet zastrasza. Takie zachowanie nie prowadzi do niczego dobrego i może nawet sprawić, że pracownicy zaczynają się buntować przeciwko swoim przełożonym.

Istnieje kilka sposobów na to, jak walczyć z mobbingiem w pracy. Najlepiej, jeśli pracownicy zbiorą się razem i porozmawiają z przełożonym na temat złego traktowania. Spokojna rozmowa jest w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem i dzięki niej relacje między szefem a pracownikami mogą się znacznie poprawić. Niestety, nie zawsze takie rozmowy są efektywne i wtedy trzeba szukać innych sposobów na to jak walczyć z mobbingiem w pracy. Najgorzej jest poddać się złemu traktowaniu.

Przełożony może się szybko przyzwyczaić do tego, że pracownicy pozwalają sobie na nękanie i zastraszanie, przez co takie sytuacje mogą się zdarzać częściej. Warto więc wiedzieć jak walczyć z mobbingiem w pracy i próbować różnych sposobów na to, aby sytuacja w firmie uległa zmianie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here