porzucić pracę

Życie zawodowe każdego człowieka najczęściej rozpoczyna się po okresie jego długoletniej edukacji. Słowo najczęściej jest tu wskazane, gdyż już w okresie edukacji niektóre osoby zaczynają pracować. Dotyczy to w szczególności okresu studiów bądź przerw wakacyjnych. Okres wakacyjny może być czasem dobrym do dorobienia sobie nawet osobom nieletnim.
Wiele firm decyduje się na zatrudnienie tak zwanych osób młodocianych. Praktyka taka widoczna jest w korporacji gastronomicznej McDonald’s. Międzynarodowa firma pozwala pracować nastolatkom w swoich restauracjach. Istnieje jednak kilka warunków, które muszą być wówczas przestrzegane. Osoba młodociana nie może na przykład przygotowywać posiłków w części z urządzeniami do smażenia. Nastolatkowie najczęściej obsługują kasę fiskalną bądź przyjmują zamówienia na McDrive.

Osoby pełnoletnie, podczas przerwy w nauce, decydują się nieraz na wyjazdy zagraniczne. Pracę znajdują w lokalach gastronomicznych, hotelach, budowlańce bądź przy zbieraniu owoców sezonowych. Najczęściej obierane kierunki to Niemcy czy Anglia. Jeśli chodzi o Polskę, młode osoby decydują się na wyjazdy nad morze i obsługiwanie klientów jako sprzedawcy bądź kelnerzy.

praca

Po czasie szkoły czy studiów nadchodzi nieraz czas na poszukiwanie pracy stałej. Praca przez okres wakacyjny jest określana jako praca sezonowa, a praca jedynie w weekendy to tak naprawdę jedynie zarobek dorywczy. Stała praca to najczęściej wyrabianie godzin na pełen etat przez miesiąc czasu. Najlepszą opcją wydaje się wybór pracy, która potwierdzona będzie umową o pracę. Wtedy to pracodawca ma pewien okres wypowiedzenia, z którego musi się wywiązać. Inne rodzaje umów to umowa zlecenie czy też umowa o dzieło. Poznanie cech, które je różnią wydaje się istotne chociażby wówczas kiedy ktoś zastanawia się jak porzucić pracę.

Zaprzestanie wykonywania obowiązków i jego okres zależny jest właśnie od zapisu w umowie. Najprościej porzucić pracę, korzystając z umownego okresu wypowiedzenia. Kiedy umowa obejmuje czas próbny, czyli 3 miesiące, to okres wypowiedzenia obejmuje 2 tygodnie. Jeśli jednak pracownik zatrudniony był powyżej trzech lat w danej firmie to wypowiedzenie powinien złożyć co najmniej 3 miesiące przed opuszczeniem stanowiska pracy. Oczywiście są to zapisy obowiązujące w umowach. Nieraz jednak ludzie dogadują się między sobą. Pracodawca, który zna od lat swojego pracownika nieraz potrafi pójść mu na rękę, o ile ten jest z nim uczciwy. Jeśli chodzi o umowę zlecenia, problem porzucenia pracy jest prostszy. Wypowiedzenie jej wykonywania możliwe jest w każdej chwili z obu stron – zarówno pracownika, jak i pracodawcy.

Powody porzucenia pracy przez pracownika mogą być różne. Bardzo często decyzja taka powodowana jest możliwością nowego zatrudnienia. Inna firma może oferować lepsze warunki finansowe, pakiet socjalny bądź inne profity. Czasem jej siedziba mieści się po prostu bliżej domu danej jednostki i dzięki temu może zaoszczędzić czas na dojazdy i pieniądze na paliwo. Warto jednak przed podjęciem nowej pracy wprost porozmawiać z obecnym pracodawcą i wynegocjować lepsze warunki w obecnej firmie. Być może negocjacje pozwolą uniknąć przenosin, bo szef zgodzi się na nowe warunki. Inaczej sprawa wygląda jednak w przypadku odejścia z pracy z powodu braku komunikacji z szefostwem i współpracownikami. Atmosfera, która nie sprzyja rozwojowi powinna być jak najszybciej zmieniona.

jak porzucić pracę

Decyzja o podjęciu zmiany pracy niewątpliwie powinna zostać dobrze przemyślana, ale czasem nie ma po prostu wyboru. Tu ważne jest, aby nie podejmować jej zbyt pochopnie i rozglądać się za nowym podjęciem jeszcze przed wręczeniem wypowiedzenia. Takie zachowanie pozwoli na uniknięcie długich przerw między zatrudnieniami. Duże przerwy równoważne są bowiem z brakiem wpływu wynagrodzenia.
Dobre przygotowanie do zmiany pracy obejmuje kilka czynników. Należy przede wszystkim dobrze rozpoznać rynek pracy i określić zapotrzebowanie na rodzaje wykonywanych usług. Druga sprawa to odświeżenie swojego CV i stworzenie listu motywacyjnego. Dobrze przygotowane dokumentu będą odpowiedzialne za wybór kandydatów przez przyszłych pracodawców.

W liście motywacyjnym warto podkreślić powód chęci zatrudnienia w danej firmie. Kolejny krok to odpowiednie przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej. Tu dobre wrażenie zrobi się nie tylko poprzez posiadane kwalifikacje i umiejętności, ale też dzięki odpowiedniemu ubiorowi. Jeśli rozmowa dotyczy stanowiska biurowego warto zadbać o garsonkę w przypadku pań, a o garnitur w przypadku panów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here