Nie jest żadną tajemnicą, że pracę – raz na jakiś czas – należy zmienić. Przyczyny takiego działania mogą być bardzo różne. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że prawie nigdy nie jest tak, iż znajdujemy pracę od razu. Wyjątkiem jest sytuacja w której rezygnujemy z jednej pracy na rzecz innej, którą mamy już zapewnioną. Kiedy jednak ktoś was zapyta: jak długo szukaliście pracy – to co będziecie w stanie odpowiedzieć takiej osobie? Jak się okazuje, odpowiedź na pytanie dotyczące tego, jak dużo czasu potrzeba na znalezienie pracy, wcale nie jest taka prosta.

Od czego zależy czas szukania pracy?

Przede wszystkim należy zacząć od tego, że czas potrzebny na znalezienie nowej pracy, jest zależny od wielu, bardzo różnych czynników. To bez wątpienia miejsce zamieszkania. W większych miastach, takich jak Warszawa, Poznań, Kraków czy Łódź, pracy szuka się zdecydowanie szybciej, aniżeli w miastach takich jak Konin czy Łomża. Nie bez znaczenia jest też rynek pracy, jaki jest w danym mieście. Wskaźnik bezrobocia także będzie tutaj dość istotnym czynnikiem. Niebagatelną kwestią będą też płace, jakie oferowane są w danym regionie. Wiadomo bowiem, że w większych miastach, zarobki są wyższe niż mniejszych. Oczywiście jest to związane z kosztami utrzymania się w konkretnym mieście, niemniej jednak czynnik ten także wpływa na czas, który potrzebny jest na znalezienie nowej pracy.

Czy branża, w której chcę znaleźć pracę ma znaczenie?

Wbrew pozorom to, jak dużo czasu będziemy potrzebowali na znalezienie nowej pracy zależne jest też od tego, w jakiej branży chcemy pracować. Jeśli chodzi o to, gdzie najszybciej znajdziemy pracę, prym wiodą tutaj wszelkiego rodzaju lokale gastronomiczne. Musimy jednak pamiętać o tym, że praca w gastronomii nie tylko nie jest tą najlepiej płatną (choć dużo zależy od stanowiska, na jakim pracujemy), ale też jest w niej największa rotacja. Pracy w gastronomii i to w niepełnym wymiarze godzin, najczęściej szukają osoby młode, nierzadko studiujące. Pracodawcy chętnie takie osoby zatrudniają, ponieważ składki, jakie z tytułu ich zatrudnienia muszą odprowadzać, są znacznie niższe, niż ma to miejsce w przypadku osób, które nie uczą się. Zdecydowanie najtrudniej znaleźć jest pracę biurową. Wynika to w dużej mierze z faktu, że wymagania, które pracodawcy zamieszczają w ogłoszeniach, bardzo często są nieprecyzyjne i zbyt ogólne. W efekcie, na stanowiska pracy biurowej aplikuje bardzo duża ilość osób. Pracodawca musi zatem przeanalizować wszystkie zgłoszenia, które do niego wpłyną, a w przypadku ich dużej liczby – potrzebny jest na to czas. Nie ulega wątpliwości jednak fakt, że praca biurowa jest tą, której najczęściej szukamy – wiąże się to też z wysokością zarobków.

Czy moje kwalifikacje mają znaczenie, jeśli chodzi o czas potrzebny na znalezienie pracy?

Bardzo wiele osób zadaje sobie pytanie, czy ich kwalifikacje zawodowe mają znaczenie, jeśli chodzi o czas, jaki jest potrzebny na znalezienie pracy. W tym przypadku, odpowiedź jest jedna: tak, mają i to bardzo duże. Jeśli bowiem szukamy pracy jako specjalista, np. w branży IT, pracodawca w pierwszej kolejności będzie patrzył na nasze wykształcenie w tym kierunku, jak również doświadczenie na podobnym stanowisku. W przypadku, kiedy chcemy pracować jako elektryk, architekt czy lekarz, nasze kwalifikacje będą miały kolosalne znaczenie. Nikt bowiem nie zatrudni ani lekarza ani architekta, jeśli osoba ta, nie ma odpowiedniego wykształcenia w tym kierunku. Stąd też, możemy śmiało powiedzieć, że nasze wykształcenie także może mieć wpływ na to, jak długo będziemy szukać pracy.

Czy sposób szukania pracy wpływa na czas jej znalezienia?

Ostatnim czynnikiem, jaki musimy poddać analizie, jeśli chodzi o określenie czasu potrzebnego na znalezienie nowej pracy, jest sposób jej szukania. Roznoszenie cv do konkretnych miejsc bywa czasochłonne, zwłaszcza, jeśli szukamy pracy poza miejscem naszego zamieszkania. Podobnie rzecz się ma, jeśli chodzi o wykonywanie telefonów z zapytaniami, czy dane ogłoszenie jest jeszcze aktualne. Zdecydowanie najbardziej efektywnym sposobem, jeśli chodzi o szukanie pracy, jest szukanie jej za pośrednictwem Internetu. Wysłanie maila z naszym CV trwa zaledwie kilka chwil. W ciągu godziny, możemy wysłać nawet kilkadziesiąt takich maili – jeśli oczywiście znajdziemy interesujące nas oferty pracy. W efekcie, znacznie wzrasta szansa na to, że w końcu ktoś do nas oddzwoni i zaproponuje nam nasze wymarzone stanowisko pracy. Im więcej cv wyślemy – tym większa jest na to szansa.

[Głosów:11    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here