Czy potrafimy pracować w zespole?

W pracy każdy z nas spędza niemal połowę życia, dlatego bardzo ważne jest, aby czuć się w niej swobodnie i komfortowo. Jedni preferują samodzielną pracę, ponieważ ingerencja innych ludzi jest dla nich rozpraszająca, druga grupa zaś stworzona jest do pracy w grupie. W dzisiejszych czasach wymaga się tej umiejętności niemal na każdym kroku, zwłaszcza szukając nowej pracy, co nie koniecznie jest dla nas korzystne. Jak wygląda praca zespołowa i czy warto się do niej przekonać?

Czym jest praca zespołowa?

Zanim opowiemy się za tym, że praca grupowa nie jest dla nas, warto rozpatrzyć wszystkie za i przeciw. Przede wszystkim musi zdawać sobie sprawę z tego, że pracując z innymi ludźmi, musimy mieć wobec nich szacunek oraz wymagać go od współpracowników – nie da się bowiem osiągać sukcesów zawodowych, gdy powstają między ludźmi jakiekolwiek nieporozumienia czy wkrada się ignorancja.

Każdy, kto znajduje się w grupie, ma prawo do wyrażenia własnego zdania i pomysłów na rozwiązanie pewnych kwestii. Mimo iż możemy nie zgadzać się z czyjąś wypowiedzią, musimy ją uszanować i wziąć pod uwagę, nie powinniśmy też w sposób niekulturalny krytykować czyjegoś zdania. Praca zespołowa to przede wszystkim zrozumienie i pójście na wiele kompromisów.

Plusem pracy w grupie z pewnością jest motywująca i pozytywna atmosfera – kiedy dopada nas znużenie i nadchodzi brak weny, wtedy ktoś z zespołu może nas szybko postawić na nogi i przywrócić do życia. Dla jednych to świetna forma motywacji, innych zaś będzie to niesamowicie drażnić. Mimo to zawsze musi panować pozytywna atmosfera, musimy też wyzbyć się negatywnych emocji i rozładować napięcie, które niekiedy powstaje między nami a współpracownikami.

Efektywna praca zespołowa nie obędzie się bez właściwej komunikacji międzyludzkiej – musimy skupić się wyłącznie na tym, co jest istotne, a odrzucić to, co zbędne i nie dotyczy danego tematu, nad którym pracujemy. Warto też być dosyć elastycznym i potrafić dopasować się do każdej sytuacji, może się zdarzyć sytuacja, w której nasz pomysł, który wydawał nam się jedyny słuszny, został odrzucony, a zaakceptowany pomysł wydaje się nam beznadziejny – nie możemy więc się obrażać czy pokazywać naszego niezadowolenia, tylko przyjąć to ze spokojem.

Warto też wyznaczyć w zespole lidera, który będzie skutecznie zarządzał grupą oraz przypisać każdej osobie jakąś funkcję – ktoś będzie odpowiedzialny za korespondencję, ktoś za kontakty z klientami, ktoś za wykonanie projektu. W ten sposób nie będziemy wchodzić sobie w drogę i mamy większe szanse na osiągnięcie sukcesu.

Uważajmy na niektóre osoby

Wiele osób, choć nie preferuje pracy zespołowej, decyduje się na nią, ponieważ zależy im na pracy w danej firmie, a nie potrafią szczerze porozmawiać z szefem o tym, że taka forma pracy im nie odpowiada. W efekcie są tak naprawdę przeszkodą w grupie i często okazują swoje niezadowolenie. Widząc, jak innym dobrze się współpracuje, próbują nam przeszkodzić lub zniszczyć dotychczasowe efekty pracy.

W takiej sytuacji musimy być czujni i jak najszybciej wykryć, kto ma dobre, a kto złe intencje. Tutaj dobrym sprawdzianem może okazać się wspólne spotkanie integracyjne, gdzie każdy zachowuje się swobodnie i ukazuje swoje prawdziwe emocje i charakter. Jeśli dojdzie do konfrontacji z osobą, która stara nam się utrudniać pracę grupową, postarajmy się z nią poważnie porozmawiać – albo dopasuje się do grupy i przestanie jej szkodzić, albo pozbędziemy się tej osoby z zespołu i poinformujemy szefa o tym incydencie.

Każdy inny, wszyscy równi

Pracując w grupie, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach:

  • Musimy rozróżnić wyznaczanie każdemu funkcji od ustalania hierarchii. Nie chodzi tu przecież o to, że ktoś jest ważniejszy, a ktoś mniej ważny, często też osoby, które są liderami, traktują się z wyższością. Tutaj jednak każdy ma mieć prawo głosu, a jego opinia musi być brana pod uwagę, wszelkie decyzje natomiast podlegają głosowaniu i wspólnej dyskusji.
  • Każda osoba powinna być tu tak naprawdę decyzyjna, wszystkie wskazówki mogą bowiem okazać się cenne i warte rozpatrzenia. Jednak ostateczne kroki powinien podejmować lider grupy – w ten sposób w zespole zapanuje ład i porządek, wyobraźmy sobie przecież sytuację, że klient na temat swojego projektu miałby rozmawiać z 5 różnymi osobami…
  • Warto co jakiś czas robić zebrania lub wyjścia integracyjne, aby wspólnie przedyskutować niektóre kwestie i by każdy wyraził to, co czuje. Jeśli ktoś jest niezadowolony z formy współpracy, starajmy się pomóc takiej osobie, by poczuła się komfortowo. Najgorsze są narastające negatywne emocje i spięcia między pracownikami, szanujmy się więc nawzajem.
  • Wyjścia integracyjne pozwalają nam się lepiej poznać, dzięki czemu współpraca może być bardziej efektywna. Nie chodzi tu o nawiązanie bliższych relacji między sobą, tylko na wzajemne zrozumienie i poznanie czyjejś postawy. Jeśli pracujemy z kimś, kto wiecznie wydaje się niezadowolony i w neutralnym miejscu widzimy, że zachowuje się tak samo, oznacza to, że ma po prostu taki charakter, a my niesłusznie ocenialiśmy tę osobę jako mało zainteresowaną i negatywnie nastawioną.
[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here