Często wybierając się na studia nie myślimy o tym jak będzie wyglądała nasza przyszłość. Człowiek w wieku 18-19 lat nie jest tak naprawdę gotowy, żeby zaplanować coś co będzie robił za 5, 10 czy 15 lat. Nierzadko więc czas studiów weryfikuje nasze wyobrażenia o przyszłości. Bo jak znaleźć dobrą pracę jak na przykład studiowało się pedagogikę, a rynek przesycony jest pedagogami? Jest to sytuacja trudna i rozczarowująca dla młodych ludzi.

Jednak zawsze jest możliwość przebranżowienia się. W dzisiejszych czasach najważniejsza jest znajomość języków obcych, a przecież każdy uczył się na studiach jakiegoś języka. Niezależnie czy jest to angielski, niemiecki czy rosyjski, każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli znamy bardziej niszowe języki takie jak norweski czy japoński, wtedy pracodawcy czekają na nas z otwartymi ramionami. W Polsce powstało teraz bardzo dużo zagranicznych korporacji, które współpracują z kontrahentami z całego świata.
Oprócz języków, można wybrać się także na kursy doszkalające praktycznie ze wszystkiego. Od kosmetyczki i fryzjerki, po programistę PHP i spawacza. Warto zaznajomić się z ofertami szkół proponującymi takie kursy.

Inną możliwością jest wyjazd za granicę.

Prace sezonowe, ale i branżowe – rynek jest ogromny, dlatego ofert jest wiele.
Jeśli chodzi o to gdzie znaleźć dobrą pracę to tu pomocny będzie internet. Ogłoszeń na różnych portalach jest multum, jedne gorsze drugie lepsze, ale są. Wysyłamy CV za pośrednictwem maila i czekamy na telefon. Ta metoda jest dobra bo nie musimy wychodzić z domu i tracić pieniędzy na dojazdy czy drukowanie papierów.

Kolejną możliwością są agencje pracy. Te w swoich ofertach mają sprawdzonych pracodawców, często pomagają nam w doborze oferty i w przygotowaniu papierów, nierzadko też kontaktują się z pracodawcą w naszej sprawie. Jest to wygodna opcja i bardzo pomocna jeśli zależy nam na sprawdzonych ofertach.
Jak jeszcze znaleźć dobrą pracę? Warto popytać rodziny, znajomych i znajomych znajomych. Może oni o czymś słyszeli i nas polecą. A może sami prowadzą jakiś biznes i nas zatrudnią. Warto pytać.

Jeśli poszukujemy pracy powinniśmy także pamiętać o odpowiednim przygotowaniu dokumentów. CV i list motywacyjny są naszą wizytówką i powinny być solidne i starannie przygotowane. Nikt nie zatrudni osoby, która dostarczyła CV podarte, brudne lub z błędami ortograficznymi. Przed wydrukowaniem dajmy je do sprawdzenia specjalistom, oni będą potrafili ocenić czy wszystko jest w porządku, czy potrzebna jest korekta. Z pomocy doradców można skorzystać bezpłatnie w każdym urzędzie pracy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here