kiedy złożyć wypowiedzenie z pracy

Każdy z nas szuka idealnej dla siebie pracy i nawet gdy posiadamy godne źródło utrzymania, to nie przeszkadza nam to w rozglądaniu się za czymś lepszym. Pragniemy przecież cały czas się rozwijać i osiągać coraz to większe sukcesy zawodowe. Moim zdaniem wszystko w życiu ma swój czas i jesteśmy czasem zmęczeni trwaniem w jednym miejscu, oraz osobami, w których towarzystwie przebywamy przez kilka długich lat.

Człowiek jest istotą stadną i lubi przebywać w towarzystwie innych ludzi, a nawet tego potrzebuje, lecz gdy ktoś nas wkurzy i zdenerwuje do granic, coś w nas pęka i z reguły nie wraca już nigdy do tego samego stanu, na którym było przed daną sytuację. Bardzo często wypalamy się w pracy i potrzebujemy zmienić otoczenie. Dzieje się tak dlatego, że towarzyszy nam mnóstwo stresu i różnego rodzaju zmartwień.

Gdy pewna osoba lub cała ich grupa kojarzy nam się źle, ciężko na dłuższą metę udawać zadowolenie i pokazywać, że wszystko jest ok. Zastanawiamy się więc wtedy, kiedy złożyć wypowiedzenie z pracy i zmienić otoczenie, ponieważ gdy robi się toksycznie i nieprzyjemnie, to robimy na złość nie tylko sobie, ale także całemu otoczeniu i szefostwu, przez to, że nie jesteśmy tak efektywni, jak wtedy gdy wszystko układało się dobrze.

wypowiedzenie z pracy

Jeśli byliśmy dobrymi pracownikami i utrzymywaliśmy bardzo naturalne kontakty z naszym szefem lub szefową, nie powinniśmy mieć żadnych problemów z wypowiedzeniem z pracy i powinniśmy się rozejść w zgodzie, oraz dobrą notatką w dokumentach, które będą się za nami ciągnąć podczas poszukiwań innej pracy. Wypowiedzenie powinniśmy złożyć z reguły od miesiąca, do dwóch przed dniem, w którym będziemy chcieli zakończyć definitywnie naszą współpracę z daną firmą.

Kiedy złożyć wypowiedzenie z pracy

Najlepiej jest po prostu poinformować zatrudniającą nas osobę w odpowiednim momencie, że chcemy zmienić coś w swoim życiu i czas się powoli rozstać. Normalna rozmowa i szczere podejście do sprawy, to idealne rozwiązanie i dzięki temu powinniśmy dogadać się szybko. Jeśli byliśmy bardzo dobrym pracownikiem, to informacja o naszym odejściu z pewnością zmartwi wiele osób w firmie, lecz to normalna kolej rzeczy i nie powinniśmy myśleć tymi kategoriami tylko robić swoje.

Najważniejszą kwestią podczas rozwiązywania umowy jest to, żebyśmy jak najwcześniej, gdy tylko stwierdzimy, że czas się rozstać, poinformowali o tym w firmie. Musimy bowiem pamiętać, że bardzo ciężko będzie nam odciąć się od starego zajęcia i obowiązków z dnia na dzień i będziemy musieli pracować tam jeszcze miesiąc, lub dwa, a w wyjątkowych przypadkach nawet 3 miesiące.

Tylko trwają bowiem okresy wypowiedzenia i musimy być świadomi, że im wcześniej poinformujemy o chęci zmiany otoczenia, tym lepiej dla nas. Miałem kiedyś sytuację tego typu, że praca w jednej z firm zaczęła mnie przygniatać i odbijała się na moim nastroju, oraz nawet zdrowiu. Pracowałem bardzo często na nocki i zarabiałem tam stosunkowo mało, jak na tego typu zajęcie, w którym bądźmy szczerzy, trzeba oddać dużo zdrowia i dać z siebie dużo mobilizacji, oraz samozaparcia.

Inaczej wygląda to w przypadku, gdy pracujemy po nocach, lub wykonujemy jakiś bardzo ciężki i odpowiedzialny zawód, ale zarabiamy sporo pieniędzy. Wtedy patrzymy na to spokojniej, gdyż wiemy, że warto to robić i do naszego portfela wpadają przynajmniej jakieś sensowne pieniądze. Trwałem niestety w tej pracy za długo i przez to mocno się wypaliłem, a wszyscy ludzie wokół zamiast zwykłych pracowników, stali mi się wrogami.

wypowiedzenie

Ogólnie rzecz biorąc klimat w tamtej firmie był naprawdę bardzo kiepski. Szala goryczy przelała się trochę za późno, bo musiałem czekać na tą decyzję ponad 3 lata. Zrezygnowałem i na całe szczęście udało zrobić to z dnia na dzień, a ja nie musiałem pracować tam jeszcze przez 3 miesiące. Po zmianie pracy wszystko się ułożyło i stałem się człowiekiem, spokojniejszym i bardziej pewnym siebie.

To też swego rodzaju drogowskaz dla ludzi, którzy przez wiele długich lat pracują w jednym zakładzie i boją się podjąć ryzyka odejścia i zmiany pracy, ponieważ obawiają się, że nie uda im się znaleźć innego zajęcia i że zostaną bezrobotni. W moim odczuciu nie mamy prawa bać się złożyć wypowiedzenia z pracy i powinniśmy iść za głosem serca, gdy czujemy, że nasz czas w danej firmie skończył się, a my potrzebujemy nowych wyzwań zawodowych i nowego towarzystwa.
Wszak tylko to może zmienić nasze nastawienie na bardziej pozytywne i dać nam większą mobilizację do pracy, oraz siłę na realizowanie siebie z uśmiechem na twarzy, oraz mobilizację dalszego rozwoju osobistego.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here