studentka

Napisanie pracy licencjackiej nie jest łatwe, dlatego trzeba się zawsze podpierać materiałami źródłowymi. Problem polega jednak na tym, że jeśli zaczniemy przepisywać wszystko słowo w słowo to oznacza dla nas problemy. To będzie plagiat i na to nikt nam nie pozwoli. Prace, które oddajemy są bardzo dobrze sprawdzane, dlatego nie jest łatwo coś w nich przemycić i oszukiwać. Oczywiście to dobra wiadomość dla tych, którzy chcą samodzielnie pisać pracę i się mocno przy tym napracują.

Oczywiście można stosować w każdej pracy cytaty. Jeśli tego wymaga temat pracy to innego wyjścia nie mamy. Problem wielu osób polega na tym, że dają w tekście cytaty, ale już nie wskazują, z jakiego źródła pochodzą.
Wygląda to tak jakby to były ich teksty, a przecież nie są i taka praca na pewno będzie odrzucona, a tego przecież nie chcemy. Trzeba będzie wszystko poprawiać, analizować, a na to nie mamy czasu. Musimy, zatem zastanowić się, w jaki sposób postępować zgodnie z zasadami i zgodnie z prawem żeby tych niepotrzebnych problemów nie mieć.

W jaki sposób sobie z tym poradzić?

Nie jest to wcale takie trudne, ale na pewno praca będzie o wiele trudniejsza do napisania. Skoro przy każdym cytacie mamy podawać źródło to na pewno trochę nam się zejdzie z napisaniem tego wszystkiego. Z drugiej strony nie mamy innego wyjścia i albo zrobimy tak jak trzeba albo nie zaliczymy pracy licencjackiej. Cytowanie można podzielić na dwie kategorie i warto o jednej i drugiej wiedzieć bardzo dużo. Pierwsze to cytowanie sparafrazowane.

jak cytować w pracy licencjackiej przykład

Oznacza to, że własnymi słowami przekładamy jakiś cytat, ale tutaj również trzeba będzie podawać źródło. Wielu osobom wydaje się, że jeśli przekładają słowa ze znanego cytatu to źródło nie jest potrzebne. Przecież to nadal nie jest nasz cytat tylko jakiegoś autora i trzeba będzie to ująć w pracy. Kolejna kategoria to cytowanie dosłowne. Oznacza to, że przepisujemy cytat słowo w słowo i wtedy nie będzie zaskoczeniem dla nikogo, że trzeba będzie podać tekst źródłowy i autora skąd ten cytat pochodzi.

Musimy również pamiętać o tym, że przy każdym cytacie musi być cudzysłów. Wtedy od razu osoba czytająca pracę wie, że kogoś cytuje. Odwołujemy się do źródła i wtedy wszystko jest dokładnie tak jak trzeba. Jeśli w naszej pracy zawarte są jakieś cytaty związane z badaniami to trzeba będzie podać ich rok publikacji i osobę, która się tym zajmowała. Przy każdym cytacie będą znajdowały się przypisy, które będą odsyłały osobę czytająca do źródła.

Przypisy mogą znaleźć się w dolnej części każdej strony, ale również mogą być na końcu. To będzie zależne od tego jak promotor chce żeby praca wyglądała. Przypisy można robić w formie numerowania cyframi, ale mogą to być tez małe litery. Trzeba również pamiętać o tym, że jeśli decydujemy się na przypisy w formie cyfr to robimy tak w całej pracy. Nie wprowadzamy niepotrzebnego zamieszania, bo sami później możemy się w tym wszystkim pogubić, a przecież nie o to nam chodzi.

Pisanie pracy nie jest łatwe, ale jeśli już poznamy technikę dodawania cytatów i przypisów to wszystko będzie o wiele łatwiejsze. Tym bardziej, że dzisiaj nie piszemy tego na kartce i długopisem tylko w programie komputerowym. To ułatwia nam zadanie, ale i pozwala na uniknięcie wielu niepotrzebnych błędów, z którymi często się spotykamy w takich pracach. Trzeba sobie jakoś radzić, dlatego bierzmy się do pisania i cytowania znanych autorów.

Wtedy nasza praca będzie wyglądała o wiele lepiej, bo to oznacza, że sporo książek i artykułów przeczytaliśmy. Przygotowaliśmy się bardzo dobrze i teraz będziemy mieć bardzo dobrą ocenę z pracy licencjackiej. Każda osoba, która chce mieć wykształcenie wyższe przejdzie przez to wszystko.
Najpierw jest pisanie pracy licencjackiej, a później jest pisanie pracy dyplomowej. Ta druga wcale nie jest łatwiejsza do napisania, ale plusem jest to, że mamy już w tym doświadczenie i jeśli zaliczyliśmy pracę licencjacką to wiemy jak stosować przypisy, ale i jak powinny wyglądać w naszej pracy cytaty.

ksiązki

Przykłady pisania prac licencjackich można znaleźć w Internecie. Pamiętajmy jednak o tym, że to ma być samodzielna praca, a nieprzepisywana od kogoś. Postarajmy się dać z siebie wszystko i pokazać, że te kilka lat na studiach nie poszły na marne i że coś z tego jest. Na pewno dzięki temu będziemy z siebie o wiele bardziej zadowoleni, bo zrobiliśmy coś ważnego i bardzo potrzebnego. Później z pisaniem nie będzie problemu, a jak ktoś z naszej rodziny będzie w tym potrzebował pomocy to my będziemy wiedzieć jak jej należy udzielić.

[Głosów:23    Średnia:1.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here