pit

Podatek dochodowy to świadczenie pieniężne na rzecz państwa, które uzależnione jest od osiąganych dochodów i zastosowanych odliczeń. Obowiązek płacenia podatku dochodowego dotyczy każdego obywatela, zarówno osób fizycznych, jak i osób prawnych. W praktyce, procesem pobierana i kontroli prawidłowości rozliczanych podatków zajmują się właściwe miejscowo urzędy skarbowe.

Niestety, niejednej osobie taka biurokracja sprawia ogromny problem. Trudności napotykane są nawet przy samym zrozumieniu zasad obliczania podatku dochodowego. Nie wspominając już o prawidłowym ich rozliczeniu! Jednakże warto mieć chociażby podstawową wiedzę w tej kwestii aby nie paść ofiarą nieznajomości obowiązującego prawa.
W tym miejscu należy zacząć od krótkiego przybliżenia metod obliczania podatku. W zależności od tego, jakie są źródła uzyskania danego przychodu istnieją różne sposoby obliczania podatku.

Najpopularniejsza metoda to obliczania podatku to tzw. progi podatkowe. W tej metodzie wykorzystuje się dwa progi podatkowe.
Pierwszy z nich wynosi 18% i dotyczy on podatników, którzy w przeciągu roku zarobili 85528 zł. Natomiast w przypadku osiągnięcia dochodów powyżej tej kwoty, próg podatkowy wynosi aż 32%. Metodę tę stosuje się przede wszystkim dla osób, które uzyskują przychód w formie wynagrodzeń z różnych tytułów, np. umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło, emerytury, renty itp.

do kiedy pit z zakladu pracy

W podobny sposób mogą rozliczać się przedsiębiorcy, jednak w przypadku osiągania wysokich przychodów metoda ta staje się nieopłacalna. W związku z tym, przedsiębiorcy często korzystają z alternatywnej metody – tzw. podatku liniowego. W tym przypadku podatek wynosi zawsze 19%, niezależnie od osiąganych przychodów.
Istnieje również pojęcie zryczałtowanego podatku dochodowego w formie ryczałtu ewidencjonowanego lub karty podatkowej. Metody te adresowane są dla poszczególnych grup przedsiębiorców. Stawki są z góry określone przez ustawodawcę i przypisane do konkretnego rodzaju wykonywanej działalności.

Z uwagi na fakt, iż omawiany podatek dotyczy wszystkich obywateli należy się odpowiednio z niego rozliczyć. Dlatego istotna jest nie tylko stawka podatku oraz możliwe odliczenia, ale również odpowiednia i prawidłowa dokumentacja. Rozliczenie musi być złożone na odpowiednim druku. W Polsce obowiązują specjalne drugi tzw. PITy.
Formularze te są dostępne w każdym urzędzie skarbowym. Można również skorzystać z dostępnych na rynku programów komputerowych służących do interaktywnego wypełniania takich druków. Jeżeli ktoś nie czuje się pewnie w tej dziedzinie może skorzystać z usług doradcy podatkowego lub księgowego.

Warto zwrócić uwagę, że istnieją różne rodzaje formularzy PIT. Zeznanie PIT może być składane na formularzach: PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39, PIT-28. W celu prawidłowego rozliczenia się z fiskusem należy najpierw upewnić się jaki formularz zastosować w konkretnym przypadku. Wypełnione oraz koniecznie podpisane zeznanie należy złożyć w odpowiednim miejscowo urzędzie skarbowym lub można zrobić to elektronicznie za pośrednictwem aplikacji e-deklaracje.

do kiedy pit

W ciągu roku należy opłacać miesięczne zaliczki na rzecz podatku dochodowego. Przedsiębiorcy robią to osobiście, natomiast obowiązek ten nie dotyczy osób, które osiągają przychód z innych źródeł, np. z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło, emerytury, renty. W takich przypadkach, obowiązek opłacania zaliczek realizują w ich imieniu płatnicy – pracodawcy, zleceniodawcy, organy emerytalne lub rentowe.

W związku z tym każdy podatnik musi otrzymać od płatnika swoich składek informację PIT-11.
PIT-11 to informacja na temat osiąganego przychodu danego podatnika, którą jednocześnie otrzymuje sam podatnik oraz właściwy miejscowo urząd skarbowy. Bardzo często informacja ta nazywana jest PITem z zakładu pracy. Dane zawarte w zeznaniu PIT-11 muszą być zawarte na odpowiedniej deklaracji PIT.

Wiele osób zastanawia się do kiedy PIT z zakładu pracy powinni otrzymać?

W związku z tym, że nie jeden podatnik chciałby jak najszybciej rozliczyć się z urzędem skarbowym, a deklaracje PIT należy składać najpóźniej do 30 kwietnia danego roku, to obowiązują też terminy jakie musi przestrzegać płatnik składek. Mianowicie, pracodawca ma obowiązek złożyć PIT-11 do 31 stycznia 2018 roku do urzędu skarbowego w formie papierowej, natomiast w formie elektronicznej do 28 lutego 2018 roku. Każdy pracownik, zleceniobiorca, emeryt lub rencista powinien otrzymać PIT-11 maksymalnie do 28 lutego 2018 roku w formie papierowej lub elektronicznej – jeżeli wcześniej wyraził na to zgodę. Zatem, należy pamiętać nie tylko o prawidłowości wypełnionych deklaracji PIT, ale również o przestrzeganiu obowiązujących terminów. Znając podstawowe prawa i obowiązki każdy obywatel będzie w stanie uporać się z rocznym zeznaniem podatkowym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here