praca

Nikt z nas, nie wiąże się z jedną firmą na zawsze. Szczególnie istotne jest to na samym początku naszej kariery zawodowej. Kiedy szukamy pracy zaraz po ukończeniu szkoły, musimy przede wszystkim postawić sobie za cel zdobycie odpowiedniego doświadczenia. Stąd też, szczególnie młodzi ludzie, bardzo często zmieniają pracę. Część z nich, otrzymuje wypowiedzenie od pracodawcy – z takich czy innych przyczyn.

Natomiast jest także i taka grupa młodych (i nie tylko) osób, które z takich czy innych względów, decydują się na złożenie wypowiedzenia z pracy. Jeśli zatem chodzi o wypowiedzenie umowy o pracę kiedy złożyć je trzeba, nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Przyczyn, dla których możemy się zdecydować na wypowiedzenie umowy o pracę może być bardzo dużo. Sprawdźmy, które z nich są najczęstsze.

Niezadowolenie z pensji

Jedną z najczęstszych przyczyn, dla których decydujemy się na złożenie wypowiedzenia z pracy, jest nasze niezadowolenie z wynagrodzenia, jakie otrzymujemy. O ile na samym początku naszej kariery zawodowej, nie oczekujemy wysokich wynagrodzeń, o tyle kiedy zdobywamy coraz więcej doświadczenia zawodowego oraz umiejętności, nasze oczekiwania względem otrzymywanej pensji zaczynają rosnąć.

Niestety, nie każdy pracodawca to rozumie. Wielu z nich, nawet, jeśli ich pracownicy rzeczywiście są specjalistami w danej dziedzinie, nie awansuje ich, a o podniesieniu wysokości pensji to już w ogóle nie ma mowy. Tym samym, brak zadowolenia z wykonywanej pracy pod względem finansowym, jest jedną z najczęstszych przyczyn, jeśli chodzi o składanie wypowiedzenia z pracy. Nie jest to jednakże przyczyna jedyna.

wypowiedzenie umowy o pracę

Zła atmosfera pracy

Może się też zdarzyć i tak, że pensja, którą otrzymujemy, będzie dla nas satysfakcjonująca, a mimo wszystko i tak zdecydujemy się na złożenie wypowiedzenia z pracy. Przyczyną takiego stanu rzeczy, może być m.in to, że nie będziemy zadowoleni z atmosfery, która w naszym zakładzie pracy panuje. To, na co w pierwszej kolejności musimy zwrócić uwagę to fakt, że nikt z nas nie chce przychodzić do pracy „za karę”.

Oczywiście, nikt nie każe nam kochać swojego zakładu pracy, nie musi być on dla nas przysłowiowym „drugim domem”. Jeśli jednak czujemy się w naszym zakładzie pracy źle, w żaden sposób nie jesteśmy w stanie się dogadać z naszymi współpracownikami czy też szefem, jest to dla nas pierwszy sygnał do tego, aby bardzo poważnie zastanowić się nad zmianą naszej pracy. Konfliktów w pracy nie jesteśmy w stanie w żaden sposób uniknąć. O ile jednak w większym stopniu nie wpływają one na nasze samopoczucie i jesteśmy w stanie je dość szybko rozwiązać, nie ma problemu.

W momencie jednak, kiedy mowa o konfliktach, które potrafią się za nami ciągnąć i ciągnąć, sprawa nie wygląda już tak różowo. Konflikty w pracy, które w żaden sposób nie dają się rozwiązać i cały czas powracają, to kolejna przyczyna, dla której możemy zdecydować się na złożenie wypowiedzenia z pracy.

wypowiedzenie umowy o pracę kiedy złożyć

Lepsza, bardziej intratna oferta pracy

Inną przyczyną, dla której możemy zacząć rozważać złożenie wypowiedzenia z pracy, jest otrzymanie lepszej, bardziej intratnej dla nas propozycji. Tak się czasem zdarza, szczególnie, jeśli jesteśmy dość aktywni w social mediach. Działy HR, zanim zdecydują się na znalezienie nowego pracownika, bardzo często sprawdzają jego różne profile w social mediach – także i tych związanych bezpośrednio z naszą karierą zawodową. Jeśli zatem dojdzie do takiej sytuacji, w której otrzymamy intratną propozycję pracy, wówczas możemy się zacząć zastanawiać, czy faktycznie dobrym pomysłem nie będzie złożenie przez nas wypowiedzenia z pracy.

O czym musimy pamiętać, kiedy składamy wypowiedzenie z pracy?

Kiedy jednak nosimy się z zamiarem złożenia wypowiedzenia z pracy, musimy pamiętać o kilku, bardzo ważnych kwestiach, które są z tym związane. Przede wszystkim, sprawdźmy, jaki dokładnie jest nasz okres wypowiedzenia umowy o pracę. Oczywiście możemy złożyć wypowiedzenie z pracy bez zachowania okresu wypowiedzenia. Pytanie jednak, czy nasz pracodawca się na to zgodzi. Bezpieczniej jest zatem zadbać o to, aby okres wypowiedzenia umowy o pracę, został zachowany.

To, co też jest bardzo ważne, jeśli chodzi o złożenie wypowiedzenia z pracy, to także kwestia dotycząca samego sformułowania pisma. Musi ono zawierać powód, dla którego decydujemy się na zmianę pracy. Nie bez znaczenia będzie też sam sposób dostarczenia wypowiedzenia umowy o pracę. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest złożenie takiego wypowiedzenia osobiście, choć możemy je także przesłać do pracodawcy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here