Jak znaleźć pracę bez doświadczenia?

Jednym z najczęściej spotykanych problemów w trakcie przeglądania ofert pracy jest różnica między wymaganiami pracodawcy a tym, co możemy mu zaoferować. Odmienne doświadczenie może dyskwalifikować kandydata. Czasami kandydaci decydują się na wysłanie aplikacji pomimo tego, inni rezygnują w przedbiegach. Istotne jest podczas przeglądania ofert pracy, w jakim stopniu nasze doświadczenie i umiejętności są rozbieżne od wymagań zawartych w ogłoszeniu. Zakładanie, że wyłącznie całkowita zgodność CV z wymaganiami pracodawcy pozwoli na otrzymanie zaproszenia na rozmowę, jest błędne. Przedsiębiorstwa często zawyżają wymagania w publikowanych ofertach. Ma to na celu zwiększenie selekcji wśród kandydatów lub skierowanie oferty w kierunku bardziej doświadczonych pracowników. Pracownicy na wysokich stanowiskach, którzy dziś złożyliby aplikację, mogliby nie spełniać wymagań, zawartych w ofercie rekrutacyjnej. Zbyt zachowawcze podejście do kwestii doświadczenia może okazać się zgubne. Rekrutujący poza doświadczeniem są zainteresowani w dużym stopniu potencjałem pracownika. Z drugiej strony, jeśli pracodawca oczekuje dziesięcioletniego doświadczenia, a my nie posiadamy  żadnego, lepiej nie marnować czasu na pisanie aplikacji. Bardziej efektywne będzie poszukiwanie ofert dostosowanych do naszego profilu zawodowego.

Bardzo często stosowana jest praktyka polegająca na wysyłaniu do pracodawców aplikacji spekulacyjnych. Można wysłać do firmy podanie, w którym wyrażamy zainteresowanie i zgłaszany chęć dołączenia do zespołu. Taka możliwość nie daje gwarancji sukcesu, jednak może przykuć uwagę działu personalnego. Nawet do 80 procent ofert pracy nie jest publikowanych. To powoduje, że nie można lekceważyć tej metody aplikacji.

Twój brak doświadczenia może być atutem. Wiele przedsiębiorstw chętnie zatrudnia osoby, które dotychczas nie nabyły złych nawyków w pracy. Dotyczy to zwłaszcza sektora handlu, przedstawicieli handlowych.

Jeszcze na studiach możesz zaangażować się w pracę jako wolontariusz. Projekty w organizacjach studenckich pozwalają sprawdzić się w różnych rolach. Podobnie jak staże i praktyki. Warto wykorzystać tę możliwość, a nierzadko skutkuje ona zawarciem umowy o pracę z firmą. Pracodawcy cenią kandydatów, którzy wykazują się inicjatywą. Aktywność w czasie studiów, poszukiwanie sposobów rozwoju na różne sposoby, bywa ogromnym atutem. Podejmowanie dorywczych prac, realizacja dodatkowych projektów, działalność w kołach studenckich, organizowanie uroczystości i imprez, są przejawem inicjatywy u potencjalnego pracownika.

Wiele osób w swoim CV wymienia komunikatywność. Warto powołać się na konkretne sytuacje. Wymieć wszystkie aktywności, które mogą to potwierdzić. Jeżeli współorganizowałeś konferencję studencką, kierowałeś pracą zespołu przy realizacji projektu na uczelni, byłeś starostą roku, warto o tym wspomnieć w aplikacji. Wszystko to możesz wykorzystać jako zaletę, podkreślającą umiejętności interpersonalne.

W urzędach pracy dostępne są oferty stażu. Warto się nimi zainteresować. Wielu pracodawców po zakończonej umowie, zatrudnia osoby, które najlepiej sprawdziły się na stażu. Wizja pracy przez kilka miesięcy za tak niską stawkę nie jest co prawda optymistyczna, ale daje możliwość zdobycia doświadczenia, a nawet stałej pracy.

Wiele osób poszukujących pracy rezygnuje z ofert na pół etatu bądź tych, które wydają się nieciekawe lub mało ambitne. Jeżeli jednak nie masz innych możliwości, warto skorzystać także z tej. Praca na pół etatu może zaowocować umową w pełnym wymiarze godzin, a nawet awansem z mało interesującego stanowiska.

Twoje zainteresowania i forma spędzania wolnego czasu również może być wskazówką. Jeśli pasjonuje Cię muzyka, możesz spróbować swoich sił w przedsiębiorstwach organizujących imprezy masowe, ich promocji, pozyskiwaniu sponsorów.

Ogromnym atutem w pracy może być znajomość języków obcych. Wyjazdy, stypendia zagraniczne, podróże, odbyte kursy językowe, warto uwzględnić w CV. W Polsce nadal istnieje problem ze znalezieniem pracowników biegle posługujących się językiem obcym. Znajomość dwóch języków bywa kluczem do kariery.

Zamiast stwierdzeń, które mogą Cię pogrążyć, używaj sformułowań, które przedstawią Cię jako osobę pewną siebie. Utwierdź rekrutującego w przekonaniu, że chcesz się nauczyć nowych umiejętności, chcesz wykonywać pracę, zależy Ci na nowym doświadczeniu.

Brak doświadczenia jest problemem wielu bezrobotnych. Zdarza się, że posiadają oni dobre wykształcenie. Jednak nie gwarantuje ono sukcesu, bo nie posiadają praktyki. Niekiedy osoby takie pracują poniżej swoich kwalifikacji. Najłatwiej pracę znajdują w sprzedaży oraz obsłudze klienta.

Bardzo ważne jest pokazywanie wysokiej motywacji oraz chęci do pracy. Warto podkreślić, że jesteśmy otwarci na nową wiedzę i intensywną naukę, by zdobyć odpowiednie zdolności. Na pytanie, czy poradzisz sobie z nowymi obowiązkami, nigdy nie odpowiadaj, że możesz spróbować. Tego typu stwierdzenia utwierdzają osobę rekrutującą w przekonaniu, że sami nie wierzymy we własne możliwości. Brak zdecydowania i motywacji jest wrogiem każdego kandydata. Zawsze mocno podkreślaj, że wykonywanie nowych obowiązków Cię nie przeraża.

W pierwszej pracy nie będziesz z pewnością zarządzać zespołem specjalistów. Zdobywając pierwszą posadę, stawiasz pierwsze kroki na drodze kariery. Jeżeli będziesz się dalej rozwijać, doświadczenie będzie rosnąć, a możliwości na rynku pracy będą stopniowo rosły.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here