Angażujące szkolenia dla kadry menedżerskiej

0
131

Teoretyczne szkolenia dla menedżerów już dawno odeszły do lamusa. Zarówno trenerzy biznesu, jak i uczestnicy tego rodzaju kursów przekonali się, że aby spotkanie było efektywne, musi angażować. Dziś formę wykładową zastąpiły gry biznesowe, które mają naprawdę spory wpływ na rozwój zawodowy kadry menedżerskiej.

Kurs dla menedżerów-czego naprawdę potrzebują zarządzający zespołem?

Menedżer wyposażony w odpowiednie narzędzia potrafi lepiej zarządzać zespołem, co bezpośrednio przekłada się na efektywność. Do jego zadań należą opracowywanie strategii, a potem pilnowanie, by została właściwie wdrożona oraz kierowanie pracą ludzi, którzy tym się zajmują.

Osoba na tym stanowisku bezwzględnie musi być silnym przywódcą i mieć wypracowane na wysokim poziomie umiejętności rozwiązywania problemów międzyludzkich, ale też firmowych. Kierownik musi być zorganizowany i działać wielozadaniowo. Do tego jeszcze przydają się pewność siebie i odporność na destrukcyjny wpływ stresu.

To umiejętności w dużej mierze zależne od osobowości, sposobu wychowania i kultury, w której się dorastało. Niemalże nikt jednak nie rodzi się z kompletem rozwiniętych cech przywódcy. Dobry kurs dla menedżerów jest po to, by we właściwych ludziach rozwinąć kompetencje, które sprawią, że staną się dobrymi kierownikami.

Personel zarządzający w czasie kursów i warsztatów uczy się, jak zarządzać zespołem: rozdzielać zadania, rozliczać z nich, a także rozwiązywać problemy i konflikty. Musi nabyć też umiejętność motywowania i angażowania zespołu. Jego rolą jest nie tylko nadzorować pracę ludzi, ale też dbać o ich rozwój w firmie. Jedną z ciekawszych form szkolenia są gry biznesowe, które w angażujący sposób pomagają nabywać nowe umiejętności i kształtować już te posiadane.

Gry biznesowe jako najbardziej angażująca forma szkolenia menedżerów

Gry biznesowe są skonstruowane w taki sposób, by jak najlepiej odzwierciedlać realia panujące w danej firmie. Dzięki temu osoba, która jest ich uczestnikiem, może sprawdzić się w sytuacjach, które mogą pojawić się także w jego zawodowym życiu. Większość gier rozgrywa się w szerszej perspektywie czasowej. Tym samym w czasie gry można z łatwością zaobserwować, jakie konsekwencje mają podejmowane wcześniej decyzje. Poza tym treści merytoryczne przekazywane w czasie gry są częściej zapamiętywane niż wtedy, gdyby omawiane były w czasie tradycyjnego wykładu.

Do głównych zalet stosowania gier biznesowych w procesie szkolenia należą:

  • angażowanie uczestników
  • przedstawianie zjawisk, które są złożone, w prosty sposób
  • nauka na własnych błędach

To wszystko sprawia, że szkolenia oparte na grach biznesowych cieszą się coraz większą popularnością. Są efektywną formą zdobywania wiedzy. Przy okazji pokazują też, czy menedżer rzeczywiście sprawdza się w swojej roli, czy może konieczna jest zmiana jego kompetencji albo dodatkowe szkolenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here