Ważne terminy, które należy poznać przed wnioskowaniem o kredyt

Kredyt to wielomiesięczne, a czasem wieloletnie zobowiązanie finansowe, które solidnie obciąża domowy lub firmowy budżet. Decyzja o zaciągnięciu go nie powinna być więc podyktowana emocjami lub kaprysem – musi być przemyślana i podjęta z pełną świadomością wszystkich terminów, na które natykać się będzie wnioskodawca.

Wybieraj mądrze i porównuj oferty

            Porównywarki ofert kredytowych są bardzo skutecznym, nowoczesnym rozwiązaniem na miarę naszych potrzeb. Z racji tego, że każdy wniosek bankowy o kredyt jest umieszczany w historii BIK, nie należy składać ich zbyt wielu w różnych bankach. Dużo korzystniej jest skorzystać z takiej porównywarki, która sprawdzi wstępnie zdolność kredytową i na jej podstawie wybierze kilka propozycji banków, które byłyby skłonne udzielić żądanego kredytu w określonej kwocie. Porównywarka jednak nie wybierze za nas. Wnioskodawca musi samodzielnie przeanalizować warunki spłaty rat i ich finalne koszty, na które składają się: RRSO, oprocentowanie oraz prowizja.

Czym jest RRSO?

            Warto dowiedzieć się, czym jest RRSO, zanim wybierzemy się porównywać oferty kredytów. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania, to najogólniej mówiąc ostateczny kształt kosztów kredytu. Zasadniczo, im niższe RRSO, tym mniej pieniędzy trzeba będzie oddać, doliczając do pożyczonej kwoty. Jednak nie jest to jedyny czynnik, który wpływa na wysokość kosztów kredytu. Bardzo ważna jest również prowizja – jednorazowa opłata za udzielenie finansowego wsparcia. Co ważne, prowizja jest bezzwrotna i jej wysokość nie ulegnie zmianie, jeśli spłaci się kredyt przed czasem. Jest ona wyznaczana jako procent od pożyczonej kwoty. Bardzo korzystne wydają się być oferty, które mają prowizję 0%. Te jednak zazwyczaj mają dość wysokie oprocentowanie. Okazuje się do tego, że nawet przy wyższym oprocentowaniu, niskie RRSO i niska prowizja pozwalają ukształtować ostateczny niski koszt całości kredytu do spłaty. Oprocentowanie, które jest procentem od pożyczonej kwoty (tym wyższym, im wyższy kredyt), dolicza się do spłaty kredytu i stanowi główny koszt kredytu. Nie zawsze jednak im niższe oprocentowanie, tym mniej będzie trzeba finalnie oddać. Dlatego właśnie warto dowiedzieć się, czym jest RRSO oraz prowizja i jakich kosztów w związku z nimi należy się spodziewać.

Symulacja kredytu

            Dla każdego kredytobiorcy, mającego różną zdolność kredytową i różne potrzeby, inaczej będzie kształtował się poziom kosztów związanych z zaciągnięciem kredytu. Warto skorzystać z internetowych porównywarek ofert. Wystarczy wpisać w nie żądaną kwotę do pożyczenia i ewentualnie sprawdzić za pomocą suwaka, jak będzie się kształtowała wysokość rat w zależności od długości okresu kredytowania – aby wybrać wstępnie takie raty, które będzie najwygodniej spłacać. Następnie należy uzupełnić niezobowiązujący wniosek swoimi danymi, potrzebnymi do wyliczenia zdolności kredytowej, aby wyszukiwarka mogła wybrać najciekawsze, optymalne oferty bankowe. W ten prosty sposób, nie zapisując swojego wniosku w historii BIK, można sprawdzić, czy w ogóle ma się szansę na kredyt i porównać oferty z kilku banków w jednym miejscu, wybierając finalnie tę najlepszą – czyli najmniej kosztującą.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here