Jakie wybrać panele podłogowe

Panele podłogowe to fantastyczny wynalazek. Mają solidną wytrzymałość, świetną cenę, znakomity wygląd, a żeby tego było mało, to dodatkowo są proste w montażu. Chcesz wymienić starą podłogę lub zrobić nową z paneli? Podpowiemy ci, jakie wybrać.

Rodzaje paneli

Panele podłogowe możemy podzielić na droższe winylowe lub na tańsze laminowane. Różnią się sposobem montażu i wymaganiami. Panele winylowe, tak samo jak laminowane, mają najczęściej tradycyjne pióra z zakładkami na klik, więc do ich montażu nie potrzebujemy żadnych profesjonalnych narzędzi. Jednak w przypadku paneli winylowych niezbędna jest wysokiej jakości posadzka bez ubytków i nierówności. Laminowane podłogi możemy z łatwością ułożyć na podkładach, które zniwelują nawet dość duże niedoskonałości podłoża. Mówi się, że winylowe mają największą wytrzymałość. To za sprawą ceny. Panele laminowane z górnej półki również gwarantują nam długą żywotność.

Panele laminowane

Jest to sztywny panel wykonany przeważnie z kilku warstw, w których głównym nośnikiem jest płyta HDF. Wytrzymuje ona wysokie naprężenia i jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. Najczęściej spotykane mają 8 mm grubości, ale możemy dopasować je w przedziałach od 6 do nawet 14 mm. Na każdych panelach znajdziemy oznaczenia mówiące o ich właściwościach. I tu największą uwagę powinniśmy zwracać szczególnie na ścieralność, która daje nam gwarancje na ich dłuższe użytkowanie. Do miejsc intensywnie uczęszczanych, jak kuchnie, czy korytarze  powinniśmy decydować się na klasę ścieralności minimum AC5. Do innych pomieszczeń wystarczy zastosowanie paneli AC3. Z punktu wizualnego jednak najlepiej zdecydować się na jednolitą podłogę w całym mieszkaniu.

Panele winylowe

Panel podłogowy winylowy nazwany jest pływającym ze względu na swoją giętką strukturę. Jego największą zaletą jest wysoka akustyczność, co przydaje się szczególnie w budynkach o kilku kondygnacjach. Panele winylowe nie różnią się wizerunkiem od laminowanych, jednak są wykonane z innych materiałów. Polichlorek winylu, na którym wytłoczono wzór, jest dodatkowo zabezpieczony poliuretanem. Dzięki temu nie wyciera się, nie płowieje i jest w pełni wodoodporny.

Które wybrać?

Panel laminowany ma świetny stosunek jakości do ceny, jednak może wymagać co kilka lat wymiany. Panel winylowy jest dużo droższy, ale jego odporność i żywotność przebija wszelkie rodzaje podłóg, co w końcowym rozrachunku jest bardziej opłacalne. Jeśli nie możesz się zdecydować, to sprawdź na https://www.bricoman.pl/drzwi-okna-stolarka/panele-podlogowe-laminowane-i-winylowe/panele-podlogowe-laminowane, jakie panele i ceny oferuje nowoczesna hurtownia budowlana Bricoman.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here