Wykres Renko

Ze względu na unikalny sposób, w jaki wykres Renko określa ceny, handel z nim może być o wiele łatwiejszy. Dziwi więc fakt, że jest narzędziem wciąż słabo rozpoznawalnym, w przeciwieństwie do świec japońskich, które zbyt często wysyłają inwestorom sygnały o niewielkiej wiarygodności. Jak wykres oparty na charakterystycznych cegiełkach może podnieść jakość naszego handlu?

Jak korzystać z wykresów Renko?

Do najpopularniejszych interpretacji ceny należą wykresy liniowe, świecowe oraz słupkowe.

Tym, co łączy je wszystkie, jednocześnie odróżniając od Renko, jest fakt, że ukazują cenę na podstawie konkretnej ramy czasowej.

Może być to jeden dzień, godzina czy minuta, jednak, jak wspomniano linijkę wyżej — Renko nie kalkuluje ceny w ten sposób.

Każda kolejna „cegła” – z ang. Brick, wykresu Renko pojawia się dopiero wtedy, gdy cena przesuwa się w danym kierunku o określoną przez nas ilość punktów — pipsów.

Dzięki temu — Renko jak żadne inne narzędzie potrafi filtrować szum rynkowy, informując nas o tym, co naprawdę istotne.

Ma to oczywiście pewną wadę — na mało ruchliwych rynkach oczekiwanie na sygnał do otwarcia pozycji może ciągnąć się w nieskończoność — o ile opieramy swój handel na jednej z wyższych ram czasowych.

By temu zaradzić, warto poszukać instrumentów o wysokich obrotach, takich jak np. akcje spółki Tesla. Jeśli chcesz poznać podobne instrumenty o odpowiedniej płynności i atrakcyjnych spreadach, tutaj znajdziesz więcej informacji.

Załączony obraz pokazuje jeden z rynków, interpretowanych przez wykres Renko.

renko

Możemy zauważyć, że zachowanie ceny stało się dużo bardziej czytelne, co pomogło nam dostrzec dwie formacje odrzucenia określonych poziomów — oznaczone symbolami DT oraz DT1.

Przykładowe transakcje.

Poniżej możemy zobaczyć transakcje oparte na motywach z akapitu powyżej — każda z nich została otwarta po dwukrotnym odrzuceniu danej ceny i teście wcześniejszego poziomu.

Co ciekawe — w tym konkretnym momencie rynku, wszystkie wejścia otwarte w ten sposób zakończyłyby się zyskiem.

wykres

Ze względu na sposób, w który Renko filtruje pomniejsze wahania cen, prowadzenie analiz technicznych staje się dużo bardziej intuicyjne.

Wzrosty, spadki, konsolidacje, wreszcie formacje cenowe — wszystko to jest znacznie prostsze do zauważenia.

obraz

Dodatkową zaletą Renko jest sposób kalkulacji poszczególnych cegieł, który przekłada się na zwiększenie samodyscypliny tradera.

By zyskać potwierdzenie do otwarcia transakcji, cena musi przemierzyć określoną odległość, dzięki czemu otrzymujemy rzadsze, jednak bardziej wiarygodne sygnały.

Chcąc dowiedzieć się więcej na temat wykresów Renko, możesz skorzystać z tego materiału.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here