pełnomocnctwo

Pełnomocnictwo ZUS udostępniło nowe formularze. Jedyne co należy zrobić to skorzystać z Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Usług Społecznych. Nowe formularze udostępnione zostały przez Zakład 30 września 2020 rok. Za pośrednictwem PUE istnieje możliwość skorzystania z uproszczonego formularza pełnomocnictwa, a także odwołania się do tego pełnomocnictwa. Sprawdź jaki to proste!

Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/pelnomocnictwo-zus/ 

Pełnomocnictwo ZUS i PEL- O

Uproszczony formularz posiada jedynie 3 strony. Wypełnia go osoba, która chce upoważnić inną osobę do załatwienia w jej imieniu sprawy w ZUS-ie. Jednak nie będą mogły być to wszystkie sprawy. Wyjątkiem są te związane z kontrolą wykonywaną przez pracowników Zakładu.

Warto też pamiętać, że w przypadku kiedy jednoosobowa reprezentacja wynika z wpisu w KRS, nie ma potrzeby składania formularza PEL.

W takiej sytuacji skontaktuj się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i poproś ich o dostęp do roli „Płatnik” na PUE ZUS.

Co jeśli spółka posiada wielu przedstawicieli?

W takim przypadku musimy dołączyć do formularza PEL załącznik PEL-Z. Taki załącznik możliwy jest do złożenia online w wersji elektronicznej poprzez PUE ZUS lub formie papierowej w placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Musimy jednak pamiętać o tym, aby wszyscy przedstawiciele podpisali załącznik!

Do czego służy nowy formularz PEL-O? 

Jest to nowy formularz, poprzez który odwołamy pełnomocnictwo.

Pełnomocnik, który chce zrezygnować z wcześniej udzielonego mu pełnomocnictwa również ma możliwość złożenia tego dokumentu.

Używając formularza PEL-O mamy możliwość odwołania wszystkich udzielonych wcześniej pełnomocnictw. Jednak na tym nie koniec. W przypadku kiedy chcemy ograniczyć jedynie zakres udzielonego wcześniej pełnomocnictwa, musimy ponownie wypełnić formularz PEL i wskazać zakres pełnomocnictwa. Nie musisz składać od razu odwołania pełnomocnictwa. W przypadku kiedy spółka posiada wielu przedstawicieli, do odwołania pełnomocnictwa należy dołączyć załącznik PEL-Z wraz z podpisami wszystkich przedstawicieli.

Zobacz też: http://www.bibise.pl/jak-zwiekszyc-swoja-wydajnosc-5-skutecznych-rad/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here