Ubezpieczenie OC – co trzeba o nim wiedzieć?

Każdy kierowca samochodu wie, że bez ważnego OC w żadnej podróży nie można czuć się bezpiecznie. Brak OC podlega karze pieniężnej, która nierzadko może być bardzo wysoka. Od czego i kogo chroni OC, co jest najważniejsze przy jego wyborze i czy można je wypowiedzieć? Sprawdzamy!

OC – co to jest

OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, chroni zdrowie, życie oraz majątek osób trzecich, którym wyrządzisz krzywdę na drodze. Mając tę polisę, nie musisz z własnej kieszeni płacić za spowodowane szkody – odpowiedzialność tę przejmuje firma, w której wykupiłeś ubezpieczenie. Jeśli więc z Twojej winy dojdzie do stłuczki, w wyniku której uszkodzisz inny samochód, a jego kierowca dozna obrażeń, zadośćuczynienie wypłaci poszkodowanemu ubezpieczyciel.

Ostatecznie OC, choć zwykle wiąże się ze sporym wydatkiem, tak naprawdę chroni również Ciebie jako potencjalnego sprawcę wypadku, pozwalając Ci uniknąć wysokich kosztów, które mogłyby wpędzić Cię w poważne finansowe tarapaty.

Najlepsze OC

Najlepsze OC to najtańsze OC

Zakres ochrony, jaki gwarantuje polisa OC, został uregulowany prawnie i zapisany w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. Oznacza to, że bez względu na to, w jakiej firmie wykupisz polisę, jej zakres będzie zawsze niezmienny. To właśnie dlatego podczas zakupu ubezpieczenia OC należy kierować się wyłącznie ceną. Jeśli chcesz zaoszczędzić, kup polisę OC na kioskpolis.pl, gdzie szybko sprawdzisz i porównasz oferty wielu ubezpieczycieli jednocześnie.

Różnice w cenach OC – niejednokrotnie dość wysokie – są efektem tego, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe może naliczać wysokość składek w różny sposób. Są one ustalane na podstawie dokładnych danych właściciela pojazdu i samego samochodu, a także z uwzględnieniem dotychczasowej historii szkodowej. Firmy stosują własne taryfy i inaczej naliczają zniżki oraz zwyżki, a czasem w ramach OC oferują też dodatkowe udogodnienia, np. Zieloną Kartę lub Bezpośrednią Likwidację Szkód – wszystko to przekłada się na ostateczną cenę OC.

Czy OC można wypowiedzieć

Czy OC można wypowiedzieć?

OC należy wykupić najpóźniej w dniu rejestracji auta – umowa zawierana jest najczęściej na 12 miesięcy, a za polisę można zapłacić jednorazowo lub w ratach. Jeśli upłynie termin ważności ubezpieczenia, zostanie ono automatycznie przedłużone przez Twoje towarzystwo ubezpieczeniowe, o czym zostaniesz poinformowany. Nie oznacza to jednak, że jesteś skazany na usługi jednej i tej samej firmy – ubezpieczenie OC możesz wypowiedzieć w kilku przypadkach.

Jeśli znalazłeś tańsze OC, poinformuj o tym dotychczasowego ubezpieczyciela, składając u niego odpowiedni formularz wypowiedzenia. Musisz to zrobić nie później niż dzień przed upływem terminu ważności aktualnej polisy. Z umowy możesz też zrezygnować, gdy OC zostało odnowione, a Ty wykupiłeś je wcześniej w innej firmie lub gdy kupisz samochód z ważną polisą OC i chcesz zmienić ubezpieczyciela.

Jak widać, OC to nie tylko kolejny obowiązek, ale również ochrona interesów kierowcy oraz osób poszkodowanych w wypadkach. Jego brak z pewnością prędzej czy później będzie wiązał się dla Ciebie z poważnymi konsekwencjami, dlatego nigdy do tego nie dopuszczaj.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here