Świece jako dekoracja – czy warto?

0
871

Podczas dekorowania wnętrza domu lub mieszkania, to właśnie dodatki odgrywają kluczową rolę. Dobrze dobrane akcesoria potrafią całkowicie odmienić atmosferę i klimat panujący w pomieszczeniu. Do jednych z najczęściej wybieranych i ozdób należą świece zapachowe- nie tylko pięknie się prezentują, ale również roztaczają wyjątkową woń, umilając chwile spędzone z bliskimi oraz rodziną. Zakres produktów dostępnych na rynku umożliwia szeroki wybór świec w zależności od indywidualnych preferencji – co jednak warto wiedzieć przed dokonaniem zakupu?

Świece sojowe a parafinowe

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że większość marek oferuje dwa rodzaje świeczek: sojowe oraz parafinowe. Różnica między nimi jest dość istotna, co może mieć szczególne znaczenie dla zwolenników naturalnych, ekologicznych produktów. Wosk sojowy powstaje z ziaren soi – oryginalnie pozbawiony aromatu, idealnie sprawdza się jako podstawa do tworzenia świec zapachowych. Wytworzone w ten sposób świeczki palą się zazwyczaj dłużej od ich parafinowych odpowiedników oraz nie wytwarzają szkodliwych substancji, co sprawia, że są odpowiednim wyborem dla alergików.  Drugim najpopularniejszym materiałem jest parafina – świece parafinowe są z reguły tańsze od ich sojowych, jednak podczas palenia wydzielają niezdrowe dla organizmu substancje, takie jak toluen oraz benzen. Palą się krócej i mogą prowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak bóle głowy. Trzecią, najrzadziej spotykaną opcją są świece wykonane z naturalnego wosku pszczelego. Ich palenie również nie niesie za sobą negatywnych konsekwencji dla zdrowia, jednak zazwyczaj kosztują nieco więcej niż sojowe albo parafinowe. W naturalne, ekologiczne produkty można zaopatrzyć się na przykład tutaj: https://www.magicmug.pl/pl/64-swiece.

Woski zapachowe oraz kominki

Kolejną ciekawą opcją dla wielbicieli ładnych zapachów są woski zapachowe. Zazwyczaj występują w formie małych kostek, które następnie podgrzewa się i roztapia, aby uzyskać mocny, piękny aromat. Do ich zalet należy stosunkowo niska cena w porównaniu do pełnowymiarowych świec oraz długo utrzymujący się zapach – niektóre kostki można podgrzewać po kilka razy bez utraty intensywności działania. Aby cieszyć się zaletami płynącymi z używania wosków, należy zaopatrzyć się w kominek – jest to zazwyczaj mały wazonik z wycięciem na świeczkę (tzw. tealighta), posiadający na górze miseczkę, w której umieszcza się kostki wosku. Tealight podgrzewa miseczkę wraz z woskiem, który prawie natychmiast uwalnia intensywny zapach. Alternatywą dla podgrzewania za pomocą płomienia są kominki elektryczne, które po podłączeniu do prądu topią wosk w dokładnie taki sam sposób jak ich tradycyjne odpowiedniki. Takie udogodnienia sprawdzą się na przykład w domach, gdzie są zwierzęta oraz małe dzieci – natomiast do ich wad należy nieco wyższa cena. Sporo kominków poza praktyczną funkcją również pięknie się prezentuje, stając się oryginalną, ciekawą ozdobą wnętrza.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here