Silos lejowy

Silosy lejowe to pojemniki służące do przechowywania, a także podawania odpowiedniej ilości kruszyw. Konstrukcje te często współpracują z wannami, które osadzone są na specjalnych czujnikach tensometrycznych odmierzających ciężar.

Silosy lejowe – podstawowe informacje

Przemysłowy silos lejowy składa się z kilku, najczęściej od 4 do 8 komór. Mają one kształt ściętego ostrosłupa, w którego dolnej części znajduje się przenośnik lub zasuwa. Dzięki nim można przechowywać i dozować materiały sypkie o zróżnicowanej średnicy cząstek.

Zasuwy (klapy) silosu są sterowane za pomocą specjalnych siłowników pneumatycznych. Dzięki temu operator może zarządzać pracą każdego z nich, podając na taśmę odpowiednią ilość kruszywa. Czasami silosy na kruszywo wyposażane są w specjalne płyty wibracyjne. Dzięki nim można z łatwością pozbyć się surowca, który pozostaje na ściankach pojemnika.

Silosy lejowe – najważniejsze zalety

Zastosowanie silosów lejowych na placach budowy, magazynach lub na terenie zakładów przemysłowych niesie ze sobą mnóstwo korzyści.

  • Użytkownik zyskuje możliwość precyzyjnego odmierzania kruszywa lub innych produktów.
  • Przechył poszczególnych klap jest kontrolowany mechanicznie.
  • Praca silosa może być zaprogramowana w pamięci.
  • Silos umożliwia przeładunek materiałów o zróżnicowanej granulacji.
  • Silosy charakteryzują się dużą pojemnością wynoszącą nawet 30 metrów sześciennych.
  • Możliwość przesypywania różnych rodzajów tworzyw o zróżnicowanej średnicy granulatu.
  • W pamięci sterowników silosów można jednocześnie zapisać aż 20 różnych programów.

Zasada działania silosów na kruszywa

Zazwyczaj silosy na kruszywo obsługiwane są z poziomu zewnętrznej sterowni. To w niej generowany jest sygnał, który na podstawie określonego programu steruje poszczególnymi siłownikami. Znajdujące się w środku kruszywo przesypuje się następnie na taśmę. Jego ciężar jest cały czas odmierzany poprzez czujniki tensometryczne.

Gdy pomiar ciężaru kruszywa wykaże jego odpowiednią ilość, sterownia wysyła sygnał (na podstawie przypisanego programu), który zamyka klapy. Może się okazać, że pojawia się potrzeba nasypania innego kruszywa lub materiału o większej, lub mniejszej granulacji. Dzięki silosom jest to bardzo proste. W takiej sytuacji cały powyższy proces się powtórzy. Naturalnie w tym przypadku otwarta zostanie zupełnie inna klapa.

Reasumując, silos lejowy umożliwia sprawną i częściowo zautomatyzowaną dystrybucję poszczególnych rodzajów kruszyw. Dzięki niemu można przyspieszyć załadunek materiału, a także zoptymalizować proces produkcyjny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here