Finanse i rachunkowość - czy to dobry wybór?

Od tego jaki kierunek studiów wybierzemy zależy całe nasze dorosłe życie. Warto więc podejść do tego odpowiedzialnie i przeanalizować zarówno warunki na rynku pracy, jak i nasze osobiste upodobania, talenty czy cechy charakteru. Wśród kierunków, które warto wziąć pod uwagę, należy wymienić między innymi finanse i rachunkowość. Studia te są bowiem wymagające, ale dają nam naprawdę szerokie perspektywy. Sprawdźmy więc, co oferują.

Finanse i rachunkowość – dla kogo to dobry wybór?

Nie da się ukryć, że finanse i rachunkowość nie jest kierunkiem dla każdego. Osoby, które mają problemy z matematyką mogą zwyczajnie nie poradzić sobie z koniecznością wykonywania skomplikowanych obliczeń. Poza tym, kandydat na studia o tym kierunku powinien posiadać cechy takie jak skrupulatność, umiejętność szybkiego uczenia się, analityczne myślenie czy sumienność. Warto również mieć świadomość, że działając w branży finansowej będziemy musieli uczyć się przez całe życie. Przepisy prawa dotyczące spraw finansowych przedsiębiorstw i instytucji często się zmieniają – wiedza zdobyta na studiach musi więc być na bieżąco aktualizowana.

Szeroki wachlarz specjalności

Finanse i rachunkowość to studia, które dają wiele możliwości – głównie z powodu szerokiego zakresu specjalności. Wśród nich wymienić możemy: przedsiębiorczość, bankowość i usługi finansowe, rachunkowość i sprawozdawczość, analizę rynku finansowego, ubezpieczenia oraz wiele, wiele innych. Niezależnie od specjalności jaką wybierzesz jako student, musisz przygotować się na zajęcia z matematyki, statystyki, prawa, ekonometrii i rachunkowości. Poruszane są również zagadnienia z dziedzin takich jak mikro i makroekonomia oraz matematyka finansowa.

Korzyści ze studiowania finansów i rachunkowości

Studiowanie finansów i rachunkowości daje wiele korzyści. Pierwszą z nich jest łatwość znalezienia pracy. Specjaliści zajmujący się finansami są bowiem bardzo poszukiwanymi pracownikami, przed którymi otwiera się kariera międzynarodowa. Co więcej, mogą oni liczyć również na naprawdę wysokie zarobki, co dla wielu osób ma ogromne znaczenie. Wśród zalet studiowania tego kierunku warto wymienić również możliwość zdobywania wiedzy praktycznej, dzięki której możesz pracować nie tylko jako pracownik etatowy, ale również skutecznie prowadzić własny biznes i osiągać na tym polu sukcesy.

Kariera po studiach

Ukończenie finansów i rachunkowości daje sporo możliwości znalezienia zatrudnienia zarówno w prywatnych firmach, jak i państwowych urzędach, a także organizacjach non-profit. W zależności od wybranej specjalizacji, absolwenci tego kierunku pracują w księgowości, prowadzą biura rachunkowe, działają w branży ubezpieczeń lub pracują w bankach. Ukończenie finansów i rachunkowości otwiera również drzwi osobom, które chcą pracować jako analitycy finansowi, działać w kancelariach prawno-podatkowych oraz notarialnych, a także w instytucjach nadzorujących (takich jak KNF). Jak zatem widać, możliwości są ogromne. Specjaliści z tej dziedziny wciąż bowiem są poszukiwanymi pracownikami zarówno w naszym kraju, jak i poza jego granicami.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here