Kiedy warto skorzystać z badania stylów zachowania DISC

Wśród wielu dostępnych narzędzi dla pracowników human resources i menedżerów warto zwrócić uwagę na analizę Extended DISC. Na czym polega to badanie? W rozwiązywaniu jakich potrzeb biznesowych pomaga? Wyjaśniamy.

Co bada Extended DISC?

Metoda Extended DISC bada style zachowania, komunikacji oraz sposoby reagowania na stres, a także dostarcza informacji na temat czynników motywujących wybranego pracownika, a nawet całego zespołu. Badanie to przeprowadza się on-line. Metoda oparta jest na teorii 4 podstawowych stylów zachowań, którą wypracował Carl Gustav Jung. Efektem badania jest wynik procentowego udziału charakterystycznych zachowań w każdym z 4 typów DISC. Poszczególne litery w wyniku oznaczają:

  • D to styl Dominujący, który cechuje się m.in. odwagą, koncentracją na celu i rywalizacji,
  • I to styl Towarzyski, w którym zawierają się takie cechy jak otwartość, entuzjazm, towarzyskość itp.,
  • S to inaczej styl Wspierający, którego dotyczy m.in. zachowawczość, cierpliwość, spokój,
  • literą C oznaczony jest styl Dokładny, w którym znajdują się takie cechy jak skłonność do trzymania się zasad czy dokładność.

Extended DISC w rekrutacji

Analiza Extended DISC to doskonałe narzędzie wspierające rekrutację w organizacjach z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze, pozwala lepiej dopasować kandydata do firmy czy zespołu, szczególnie jeśli pracodawca zna styl komunikacji w danej grupie. Wypełnienie kwestionariusza Extended DISC odbywa się on-line, w związku z czym nie wydłuża to np. rozmowy kwalifikacyjnej. Po drugie, analiza Extended DISC można zastosować jako swoisty benefit dla kandydatów, którzy wyślą swoją aplikację. W dobie działów HR, które bardzo często w ogóle nie wracają z informacją zwrotną, możliwość otrzymania pełnej analizy Extended DISC będzie świetnym sposobem na feedback rekrutacyjny. Nawet jeśli kandydat finalnie nie otrzyma pracy, to zachowa dobre skojarzenia z firmą, która dostarczyła mu wartościowych informacji na temat stylu komunikacji.

Warto jednak pamiętać, iż Extended DISC nie bada w żaden sposób kompetencji czy wiedzy merytorycznej kandydatów. Nie powinno być więc stosowane jako jedyne kryterium rekrutacyjne.

Analiza stylu komunikacji w firmie

Bez skutecznego porozumiewania się w firmie trudno mówić o dobrej współpracy wewnętrznej i działaniach ukierunkowanych na klienta. Im więcej dział HR oraz menedżerowie wiedzą na temat swoich zespołów, tym lepsze decyzje personalne mogą podejmować. Badanie stylu komunikacji Extended DISC w zespole pozwala przekonać się, jaki styl dominuje w danej grupie. Ponadto indywidualne zastosowanie Extended DISC pomaga pracownikom zrozumieć, jak się porozumiewają

Co istotne, Extended DISC nie jest badaniem psychologicznym, ponadto nie ocenia zachowań jako dobrych lub złych. Rolą metody jest analiza aktualnego stylu komunikacji w przypadku pojedynczej osoby oraz dynamiki komunikacji w wypadku grupy (działu, zespołu itp.). Pomaga to zarówno wyznaczać obszary do rozwoju, jak i np. dokonać lepszego dopasowania konkretnego pracownika do obszaru, jakim może się zajmować. W extended.tools  oferujemy nie tylko dostęp do narzędzia Extended DISC, ale również proponujemy spotkanie z konsultantem, który pomoże zinterpretować wynik badania.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here