Dlaczego paliwo drożeje lub tanieje – sprawdź co ma wpływ na ceny paliw

Coraz więcej osób korzysta z samochodu. Widać to zwłaszcza po zakorkowanych ulicach wielkich miast w godzinach szczytu, ale i podczas wakacji czy ferii, gdy spieszące na odpoczynek rodziny trafiają na kilkukilometrowe zatory. Ciężko wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez pojazdu, ale czasem zastanawiamy się, czy to ma sens, szczególnie wtedy, gdy kolejna podwyżka ceny paliw potrafi wyprowadzić nas z równowagi!

O co chodzi z tymi cenami?

Ceny paliw zmieniają się co jakiś czas, ale bardzo rzadko na korzyść klienta. Trudno jest zrozumieć taką tendencję, zwłaszcza, że zwykle poszukujemy różnorodnych oszczędności w domowym budżecie. Czy wiesz, dlaczego paliwo drożeje? Jeśli nie, zajrzyj do tego artykułu: Ceny paliw w Polsce i w Europie – jak się kształtują trendy.

Podatki są wszędzie, także w paliwie

Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak dużo podatków płacimy. Najprostszy przykład to składki odprowadzane ze względu na to, jak jesteśmy zatrudnieni. Płacą więc właściciele działalności gospodarczej czy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. To samo się dzieje, przy codziennych zakupach żywnościowych, opłatach oraz innych. Identyczny mechanizm ma miejsce podczas tankowania samochodu. Konieczność kupowania paliwa, szczególnie u osób podróżujących często to koszt kilkuset złotych miesięcznie. Potwierdza to Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego, wskazując, że prawie 60% ceny paliw, stanowią podatki!

Podatki są wszędzie, także w paliwie

Cena oleju napędowego to kilka elementów jak podatek akcyzowy (30%), opłata paliwowa (7%), podatek VAT (19%), marża stacji (2%) i oczywiście cena netto w rafinerii (42%). Podobnie wygląda to w przypadku paliwa, bo mamy tu cenę netto w rafinerii (39%), podatki (akcyzowy – 37%, VAT – 19%), opłatę paliwową (3%) oraz marżę stacji (2%).

Cena – od czego zależy?

  • Hurtowe ceny paliw w Polsce zależne są w głównej mierze od dwóch czynników: ceny baryłki ropy na rynku światowym oraz wartości polskiej waluty w stosunku do dolara. Warto pamiętać, że to właśnie amerykańska waluta stanowi podstawowy środek rozliczeniowy na rynku ropy naftowej;

  • Wiemy już, co wpływa na cenę paliw w naszym kraju, ale warto też się dowiedzieć, jak to się kształtuje odnośnie kosztów za baryłkę ropy. Wpływ na nią ma aktualny, ale też spodziewany popyt i podaż tego surowca. Dodatkowo liczy się kondycja dolara amerykańskiego;
  • Cena - od czego zależy

  • To najważniejsze czynniki, ale powinniśmy też pamiętać o pozostałych jak działania, które są podejmowane przez inwestorów na rynkach finansowych. Istotna jest też geopolityka, a szczególnie polityka mocarstw (jak USA i Rosja) oraz organizacji (OPEC).

Bez wątpienia kształtowanie się cen paliw zawsze będzie zależeć od wielu parametrów, nie da się więc łatwo odpowiedzieć na pytanie: po ile będzie benzyna za dwa miesiące czy pół roku. Można snuć domysły, tworzyć prognozy, ale i tak, na to, jak będzie to wyglądać, nie mamy żadnego wpływu. Zachęcamy do przyglądania się prognozom i mamy nadzieję, że w najbliższym czasie ceny nie wzrosną.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here