Czym są fundusze ETF i jak je kupować

ETF (ang. Exchange Traded Fund), czyli fundusz inwestycyjny notowany na giełdzie, to określenie dla wyspecjalizowanego funduszu, którego zadaniem jest odwzorowywanie cen akcji poszczególnych spółek bądź całego indeksu. ETF-y mają za zadanie podążać za cenami konkretnych surowców w jak najszybszym tempie. W poniższym artykule dokładnie wyjaśniamy definicję funduszy ETF a także doradzamy, w jaki sposób można się w nie zaopatrywać. Zapraszamy do lektury.

Czym jest fundusz ETF – definicja pojęcia 

ETF, czyli Exchange traded fund, to fundusz notowany na giełdzie, który wykorzystuje pasywną strategię inwestycyjną. Cechą charakterystyczną ETF-ów jest fakt, iż odwzorowują one zachowanie konkretnych akcji bądź całych indeksów giełdowych lub surowców. 

Fundusze ETF mają za zadanie osiągać podobne wyniki jak „prawdziwe” indeksy giełdowe, które określa się jako indeksy bazowe. Dzięki funduszom ETF można zainwestować swoje środki bardzo łatwo, szybko i wygodnie. W chwili obecnej dostęp do takiej formy inwestowania kapitału jest niezwykle szeroki. Jak kupić ETF?

W tej chwili fundusze ETF można zakupić w 100% online, bez konieczności wychodzenia z domu. Taka możliwość jest dostępna dzięki wyspecjalizowanym platformom transakcyjnym. Umożliwiają one zawieranie transakcji o dowolnej porze dnia i nocy bez względu na to, gdzie znajdują się podmioty uczestniczące w transakcji. 

Korzyści wynikające z inwestowania w fundusze ETF 

Podstawowym powodem, dla którego powstały fundusze ETF, była chęć ułatwienia życia wszystkim inwestorom. Przykładowo: w skład wielu indeksów giełdowych niekiedy wchodzą setki spółek akcyjnych. Osoby, które mnie dysponują znacznym kapitałem, nie mają możliwości zakupu akcji wszystkich tych spółek. Stawiając na fundusz ETF śledzący dany indeks, możemy zainwestować w cały indeks, który go odwzorowuje., 

Fundusz ETF ma za zadanie jak najlepiej odwzorować ruchy kursów konkretnych indeksów. W chwili obecnej na świecie funkcjonuje ponad 8 tysięcy rozmaitych funduszy ETF. Osoby, które stawiają na ETF-y, mają wręcz nieograniczone możliwości inwestowania kapitału, ponieważ popularność tego typu formy inwestowania jest już zauważalna na całym świecie. 

Osoby, które decydują się na zakup funduszy ETF, muszą jednak zdawać sobie sprawę z tego, że takim transakcjom towarzyszy stosunkowo wysoki poziom ryzyka. Z tego względu przez zrealizowaniem jakiejkolwiek transakcji na rynku ETF, warto w pierwszej kolejności pozyskać jak najszerszą wiedzę w tym zakresie. Tylko wtedy zyskamy pewność, że nasze szanse na osiągnięcie sukcesu będą wyższe. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here