Broń myśliwska – co warto o niej wiedzieć?

0
666

Pierwsza broń myśliwska pojawiła się pod koniec XIX wieku i od razu zyskała dużą popularność. Współcześnie wykorzystuje się ją głównie przez koła łowieckie, w celu polowania na zwierzęta. Aby można było z niej legalnie korzystać, konieczne jest spełnienie odpowiednich warunków oraz uzyskanie zezwolenia. Dopiero wówczas, można zdecydować o zakupie broni idealnie dopasowanej do własnych potrzeb i preferencji.

Kto może używać broni myśliwskiej?

Osoby, które chcą realizować marzenia o korzystaniu z broni myśliwskiej, powinny spełnić szereg wymagań formalnych wynikających z przepisów prawa, a mianowicie muszą uzyskać zezwolenie na posiadanie tego typu broni. Przepisy ustawy o borni i amunicji w celu ubiegania się o zezwolenie muszą mieć ukończone 21 lat, cieszyć się odpowiednim zdrowiem psychicznym, nie mogą być także skazane za przestępstwa (zarówno umyślne jak i nieumyślne) prawomocnym wyrokiem sądu.

Kandydat wnioskujący o zezwolenie jest zobowiązany do członkostwa w kole łowieckim (Polskim Związku Łowieckim), odbycia stażu, który trwa 12 miesięcy oraz szkolenia. Po spełnieniu ww. warunków osoba taka musi zdać egzamin łowiecki, odbycie obowiązkowych badań lekarskich, oraz uzyskaniu promesy od WPA na zakup broni myśliwskiej.

Najważniejsze rodzaje broni myśliwskiej

Po uzyskaniu zezwolenia na używanie broni myśliwskiej warto wiedzieć, jakie są jej rodzaje i które sprawdzą się najlepiej w poszczególnych sytuacjach. Podstawowym rozróżnieniem broni myśliwskiej jest rodzaj wykorzystywanej w niej amunicji. Wyróżnia się 3 podstawowe rodzaje, do których zaliczyć należy:

– broń śrutową dedykowaną do polowań na drobną zwierzynę, ptaki oraz niewielkie drapieżniki. Ten typ może posiadać jedną lub dwie lufy, a do najbardziej popularnych zalicza się dubeltówki oraz nadlufki,

– broń kulową, która swoją popularność zyskała po okresie I wojny światowej. Sprawdza się doskonale podczas polowań na większe drapieżniki oraz grubą zwierzynę. Charakteryzuje ją lekkość oraz łatwość podczas przenoszenia. Oddaje strzały na odległość nawet 200 metrów. Duży wybór tego typu broni myśliwskiej można znaleźć na http://bron-sklep.pl/101-bron-mysliwska w bardzo atrakcyjnych cenach,

– broń kombinowaną przeznaczoną do polowań zbiorowych na różnorodną zwierzynę. Ma charakter bardzo uniwersalny. Najbardziej popularne rodzaje broni kombinowanej to trójlufki oraz kniejówki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here