Zasiłek rodzinny z Holandii Kinderbijslag – co warto wiedzieć?

Praca za granicą często wiąże się z tym, że rodzic, który pozostał w Polsce, musi całkowicie poświęcić się wychowywaniu dzieci. Nie ma czasu na pracę zarobkową, a tym samym cała troska o utrzymanie rodziny spoczywa na rodzicu zatrudnionym w innym kraju. W Holandii wszyscy legalnie zatrudnieni rodzice mają możliwość otrzymania zasiłku rodzinnego. Jakie warunki należy spełnić, aby go otrzymać? Czy taki zasiłek można utracić? O tym wszystkim przeczytasz w poniższym artykule.

Kinderbijslag  – komu należy się zasiłek rodzinny z Holandii

Zasiłek rodzinny z Holandii wypłacany jest matce lub ojcu dziecka, które mieszka w Polsce albo w Holandii. Zasiłek wpływa na konto raz na kwartał, a jego wysokość rośnie wraz z wiekiem dziecka. Rodzic, który wnioskuje o Kinderbijslag, musi legalnie pracować w Holandii i odprowadzać tam składki na ubezpieczenie społeczne. Jakie jeszcze inne wymagania muszą być spełnione, aby wniosek został rozpatrzony pozytywnie?

  • Wysokośćdochodu jest bez znaczenia; nie ma granicy minimalnej ani maksymalnej.
  • Rodzice dziecka nie muszą być małżeństwem – mogą być po rozwodzie, w separacji, w związku partnerskim lub wychowywać dziecko samotnie.
  • Zasiłek rodzinny z Holandii należy się wszystkim dzieciom, które nie ukończyły jeszcze 16. roku życia oraz tym, które nie mają jeszcze 18 lat – pod warunkiem, że się uczą.

Kinderbijslag  – jakie dokumenty należy złożyć

Instytucją odpowiedzialną za przyznawanie i wypłacanie zasiłku rodzinnego z Holandii jest Sociale Verzekeringsbank (SVB). Wniosek o przyznanie zasiłku znajduje się na jej stronie internetowej. Instytucja może poprosić Cię także o dosłanie dokumentów dodatkowych, takich jak:

  • akt urodzenia dziecka,
  • zaświadczenie o zatrudnieniu wnioskującego rodzica,
  • zaświadczenie o pobieraniu nauki przez dziecko mające więcej niż 16 lat,
  • zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu rodzica i dziecka,
  • dokumenty potwierdzające utrzymywanie dziecka mieszkającego w Polsce (wyciągi z konta, kopie przekazów pieniężnych itp.).

Kinderbijslag – inne ważne informacje

Dziecko, które ukończyło 16. rok życia, często chce zacząć samodzielnie zarabiać, aby mieć pieniądze na własne potrzeb. Robi to najczęściej podczas pracy wakacyjnej lub dorywczej. Aby nie utracić prawa do zasiłku rodzinnego z Holandii, dochody dziecka nie mogą przekroczyć równowartości 1296 euro netto na kwartał. Dopóki dziecko nie będzie miało 16 lat, nie ma znaczenia, czy pracuje i ile zarabia – przy pozytywnie rozpatrzonym wniosku zasiłek po prostu się należy. Istotną sprawą jest, aby każdą zmianę sytuacji rodzinnej natychmiast zgłosić do SVB – w szczególności dotyczy to śmierci dziecka lub (w przypadku dziecka powyżej 16. roku życia) zaprzestania pobierania przez nie nauki lub podjęcia pracy. W sytuacji udowodnienia bezprawnego pobierania zasiłku, SVB może nakazać zwrot nawet dwukrotności nielegalnie otrzymanej kwoty.

Jak jeszcze podreperować rodzinny budżet, pracując za granicą?

Holandia jest krajem z wyjątkowo przyjazną polityką socjalną i rodzinną. Oprócz wspomnianego Kinderbijslag, osoby tam zatrudnione mogą otrzymać:

  • dopłaty do mieszkania,
  • zasiłek dla bezrobotnych,
  • zapomogę socjalną.

Warto także wspomnieć o zwrocie podatku z Holandii, który uzyskać można w prosty sposób – wystarczy rozliczyć się w holenderskim urzędzie skarbowym (Belastingdienst). Osoby, które czują się niepewnie w kwestiach formalnych, mogą skorzystać z pomocy firm zajmujących się kwestiami związanymi z rozliczaniem podatku z Holandii.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here