Zdalne studia MBA

Coraz więcej uczelni realizuje studia online, wpisując się tym samym w trend przenoszenia nauki do sieci. Niewątpliwą zaletą takiego trybu studiów jest możliwość nauki nie tylko z dowolnego miejsca na świecie, ale także często – o dowolnej porze. Czy w takim razie studia MBA również są realizowane w formie zdalnej?

Nauka online staje się coraz popularniejsza – i nic dziwnego

Edukacja zdalna może być tak samo skuteczna jak nauka na zajęciach stacjonarnych. Udowodniła to epidemia, która zmusiła uczelnie do przeniesienia zajęć do sieci. W WSB także uczestnicy programu MBA realizowali część zajęć online. Niewykluczone, że ta forma nauki będzie kontynuowana także w przyszłym roku akademickim.

Czy jednak nauka online na studiach MBA jest w ogóle skuteczna i efektywna? Okazuje się, że jak najbardziej – i jest to możliwe m.in. dzięki zaangażowaniu i poważnemu podejściu uczestników programu. Należy pamiętać, że na uczestnictwo w programie decydują się osoby z dużym doświadczeniem zawodowym – chcące ze studiów MBA czerpać jak najwięcej. Zajęcia pomagają im w usystematyzowaniu posiadanej już wiedzy oraz jej uzupełnieniu.

Słuchacze MBA mają zazwyczaj dobrą sytuację zawodową, a jednak mimo to chcą poszerzać swoje horyzonty, wymieniać się doświadczeniami z innymi uczestnikami, poznawać tajniki pracy menedżerów w innych branżach. Zależy im też na networingu i zbudowaniu własnej bazy kontaktów biznesowych. I to wszystko jest jak najbardziej możliwe także przez Internet – forma zajęć ma poniekąd drugorzędne znaczenie. Istotniejsze jest to, że są zdyscyplinowani i gotowi do nauki.

Dyskusję i studium przypadku można przeprowadzić również online

We wspomnianej Wyższej Szkole Bankowej (https://www.studiamba.wsb.pl/) prowadzący zajęcia poświęcają mnóstwo czasu na dyskusje z uczestnikami programu MBA, analizy różnorodnych przypadków czy prowadzenie gier symulacyjnych. Dzięki technologii można takie zajęcia poprowadzić bez przeszkód w Internecie, wspomagając się np. specjalnymi narzędziami do konferencji czy platformami przygotowanymi właśnie z myślą o edukacji zdalnej. Najważniejsze jest zaangażowanie wykładowców i samych uczestników – dzięki temu wymiana wiedzy i doświadczeń może być realizowana także w trybie online.

Warto też pamiętać, że studia online umożliwiają naukę w każdym miejscu – bez konieczności pojawiania się w siedzibie uczelni. Nie należy też zapominać o możliwości dostosowania udziału w dyskusjach czy tworzenia projektów do obowiązków zawodowych i życia prywatnego. W obecnej chwili uczelnie w dalszym ciągu pracują zdalnie. Nie wiadomo jednak co przyniosą kolejne miesiące. Próba, która została wymuszona poprzez pandemię koronawirusa okazała się być powodzeniem. Dla wielu osób możliwość studiowania zdalnego jest dużą zaletą, a uczelnie takie jak WSB są w pełni przygotowane do prowadzenia kolejnych zajęć w semestrze jesienno-zimowym, jeśli zajedzie taka konieczność. W przypadku uczelni WSB, fachowcy prowadzący zajęcia, oprócz wiedzy merytorycznej posiadają również doświadczenie w prowadzeniu zajęć w różnej formie tj. znają się na narzędziach, starają się zróżnicować je tak, aby były jak najbardziej efektywne i angażujące. To doświadczenie pokazało, że prowadzenie zajęć online nie stanowi problemu.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here