Czy pożyczką można poprawić swoją zdolność kredytową?

0
1436

Zdolność kredytowa to główna ocena, jaką wykonuje bank, zanim udzieli nam kredytu. Na jej wysokość ma wpływ wiele czynników. Czy jednak można ją poprawić biorąc pożyczkę z parabanku?

Czym jest zdolność kredytowa?

Na sam początek warto wyjaśnić, czym jest zdolność kredytowa. Jest to inaczej nasza zdolność do spłaty zobowiązania wraz z odsetkami w wyznaczonym terminie. Wpływa na nią wiele czynników i nie ma ustalonego wzoru, według którego banki wyliczają kwotę, którą jesteśmy według nich spłacić. Jeżeli nasza suma jest wyższa, nie dostaniemy kredytu. Pamiętajmy jednak, że jeżeli różnica jest niewielka, mamy szansę na otrzymanie dodatkowych środków w innym banku, który inaczej nas oceni.

Na naszą zdolność finansową wpływa wiele czynników, jest to przede wszystkim

– nasz wiek – im jesteśmy młodsi, tym jesteśmy mniej stabilni na rynku zawodowym. Dlatego też banki niechętnie udzielają kredytów dwudziestolatkom, tym bardziej na wysokie kwoty.

– dochody – jeśli pracujemy na umowę o dzieło lub zlecenie, możemy pożegnać się z pozytywną decyzją banki. Takie instytucje preferują umowy o pracę na czas nieokreślony.

– przeszłe i aktywne zobowiązania – to, jak często i z jakim skutkiem się zaciągaliśmy u innych podmiotów, w tym także u parabanków, jest równie istotne. Jeśli mamy niespłacone zobowiązania, będzie nam ciężko o kredyt.

– koszty życia – także to, ile wydajemy na codzienne potrzeby, jest brane pod uwagę. Bank sprawdzi także koszty utrzymania gospodarstwa, wydatki związane z samochodem, a także karty debetowe i kredytowe.

Wpływ pożyczki na zdolność kredytową

Wydawać by się mogło, że na zdolność kredytową mają wpływ przede wszystkim zobowiązania takie jak kredyt w banku. Tymczasem nie bez znaczenia pozostają także pożyczki zaciągane w parabankach, czyli instytucjach oddzielnych od banków, ale także podlegające ustawom dotyczących udzielania pożyczek.

Ich wpływ na naszą zdolność kredytową może być negatywny, ale też pozytywny. Zależy to przede wszystkim od ich ilości oraz terminowej spłaty. Zbyt duża liczba złożonych wniosków u różnych podmiotów może być dla banku sygnałem alarmowym.

Jednakże z całą pewnością pożyczka jest dobrym rozwiązaniem dla kogoś, kto jeszcze nigdy nie brał kredytu. Taka osoba jest potencjalnie ryzykowna dla banku, ponieważ nie ma on możliwości sprawdzenia zdolności kredytowej.

Wzięcie pożyczki z krótkim terminem spłaty na mały cel może być dobrym rozwiązaniem, jeżeli planujemy w przyszłości wziąć znacznie większy kredyt. Tym bardziej że procedura w parabanku jest bardzo szybka i wygodna. Prosta rejestracja, w trakcie której podajemy tylko podstawowe dane z dowodu osobistego, jest wszystkim, czego instytucja od nas potrzebuje. W nielicznych tylko przypadkach będziemy proszeni o przedstawienie dodatkowych dokumentów jak wyciąg z banku.

Pożyczka może również negatywnie wpłynąć na naszą zdolność finansową. Ma to miejsce w przypadku zaległości. Jeśli nie wyrabiamy się z terminem spłaty, zostanie to odnotowane w BIKu, co od razu zobaczy każdy bank, u którego będziemy się starać o kredyt.

Walcząc o dobrą zdolność kredytową, trzeba przede wszystkim postępować z głową. Ważne jest, abyśmy mieli zachowaną równowagę finansową, czyli zadbali o stałe dochody i unikali niespłaconych rat, czy też kart kredytowych. Pożyczka z parabanku jest również pomocna, ale uważajmy, aby jej wysokość dobrać do naszych możliwości finansowych, żeby nie mieć zaległości ze spłatą.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here