zmiana tematu pracy licencjackiej

Tematyka pracy licencjackiej może być bardzo różna

Najczęściej to my sami składamy propozycje tematów i czekamy, co powie promotor. Z tym bywa bardzo różnie, dlatego trzeba sprawdzać, na co jest w stanie promotor się zgodzić. Nie każdy ma fajnego promotora, z którym zawsze można się porozumieć.
Jeśli wybieramy promotora to najlepiej robić to dość wcześnie, a wtedy Ci najlepsi są jeszcze wolni. Później pozostaje nam już tylko taka osoba, z którą nikt nie chce współpracować i my przez cały czas pisania pracy będziemy się męczyć.

Niestety tak to wygląda i kto się nie spieszy ten później żałuje. Zdarza się tak, że pisaliśmy sobie pracę na wybrany przez siebie temat i nagle zmienia się promotor. Okazuje się, że mamy miesiąc do oddania pracy a promotor mówi, że trzeba zmienić temat, bo ten nie jest odpowiedni. Co w takiej sytuacji trzeba zrobić? Na pewno trzeba zgłosić sprzeciw, a jeśli nie ma innego wyjścia to trzeba będzie zmienić promotora. Oczywiście wszystko ładnie wygląda w teorii, ale w praktyce już takie nie jest, bo nie zawsze mamy takie możliwości.

Promotor może zmieniać temat, kiedy chce, dlatego my właściwie nie wiemy, co w takiej sytuacji należy zrobić. Najgorzej jest to, że często jest to podobna tematyka, ale o wiele trudniejsza. Zdarzają się takie przypadku, że promotorowi wydaje się, że ktoś nie pisze pracy licencjackiej tylko prace doktorską, dlatego może poruszać bardzo poważne zagadnienia. Praca licencjacka nie zalicza się do trudnych prac, dlatego nie powinna mieć jakiś wyjątkowo trudnych tematów. Jeśli chcemy wybrać sobie nowy temat sami, bo ten w żaden sposób nam nie pasuje to przysługuje nam takie prawo.

zmiana tematu pracy licencjackiej do kiedy

Trzeba będzie złożyć stosowny dokument, w którym napiszemy, że chcemy dokonać zmiany tego tematu na inny. To wszystko podajemy w dokumencie, ale również opisujemy, dlaczego tak się dzieje. Można od razu w tym samym dokumencie prosić o zmianę promotora i też do uzasadnimy. To nasza praca, dlatego wszystko musi być w niej tak jak my chcemy. Oczywiście promotor nam w tym pomaga, ale nie może nam narzucać czegoś i to w ostatniej chwili.

Pisanie pracy i studiowanie, a często jeszcze pracowanie to wcale nie takie łatwe zadanie do wykonania jak nam się wydaje. To, dlatego trzeba, chociaż z pracą licencjacką sobie ułatwić to zadanie, a na pewno będziemy o wiele bardziej szczęśliwi. Tematyka nie musi być za trudna, bo tak naprawdę skupiamy się na tym, co w pracy się znajduje. Może dojdziemy do jakiś nowych i ciekawych wniosków, które poprzemy badaniami? Nigdy przecież nie wiadomo czy nie odkryjemy czegoś, czego nikt inny nie zauważył.

Czas zmiany tematu

Jest to określane przez uczelnie i najczęściej jest tak, że na złożenie wniosku o zmianę tematu mamy na semestr, a nawet dwa przez obroną pracy. W teorii, jeśli mamy już przygotowany temat to zmienić go nie można, ale na szczęście uczelnia idzie na ustępstwa i jeśli ten temat nam nie pasuje to można go zmienić. Często dzieje się tak, że otrzymujemy temat, który pozornie wydaje się łatwy, ale kiedy zaczynamy go badać i szukać informacji to okazuje się, że to wcale nie jest takie łatwe.

Informacji jest mało, a praca musi mieć kilkadziesiąt stron i co my mamy zrobić? Wtedy zmiana tematu jest bardzo potrzebna, a i uzasadnienie na pewno będzie brane przez osobę, która to zatwierdza. Zdarzają się takie ustępstwa, że na dwa miesiące przez oddaniem pracy i jej obroną nagle student chce zmiany tematu. Trzeba również pamiętać o tym, że w pierwszej kolejności wybieramy sobie temat, a dopiero później dostosowujemy do tego promotora. Nie robimy odwrotnie, bo to nie ma sensu.

książki

Może się tak zdarzyć, że promotor powie nam, że warto trochę zmodyfikować tematykę naszej pracy i na pewno dobrze byłoby się nad tym zastanowić. Nie musimy o całkowitej zamieni tematu, ale małej zmianie. Wtedy i nam będzie się łatwiej pracę pisało i wiedza promotora będzie wystarczająca żeby ją sprawdzać i wyłapywać z niej jakieś błędy. Zawsze trzeba starać się porozumieć z promotorem, bo to osoba doświadczona, która ma za sobą pisanie i sprawdzanie wielu prac licencjackich i dyplomowych.

Na takiej współpracy możemy bardzo dużo zyskać i wiele się nauczyć. Później pisanie pracy dyplomowej będzie dla nas o wiele łatwiejsze i może znowu skorzystamy z pomocy tego samego promotora. Skoro tak dobrze się z nim dogadywaliśmy to na pewno warto byłoby ponownie do niego wrócić. Praca, którą piszemy ma być przecież napisana zgodnie z zasadami, jakie na uczelni panują. Są to wymogi odnośnie ilości stron czy treści i tego trzeba będzie się trzymać.

[Głosów:32    Średnia:2.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here