auta na minuty

Carsharing, choć jest w Polsce usługą stosunkowo nową – dostępną dopiero od kilku lat – wkracza do kolejnych miast i cieszy się coraz większą popularnością wśród użytkowników. Wypożyczenie auta na minuty bywa bardzo rozsądną opcją z punktu widzenia kierowców, którym samochód jest potrzebny sporadycznie, zatem nie opłaca im się kupować i utrzymywać własnego pojazdu, płacąc za ubezpieczenie, przeglądy i ewentualne naprawy. Ponadto, samochody stosunkowo szybko tracą na wartości.

Możliwość wypożyczenia auta na minuty jest więc bardzo korzystnym rozwiązaniem, jednak zanim z niego skorzystamy, warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami, aby nie narazić się na zbędne koszty. Oto kilka ważnych informacji!

Zgłoszenie szkody w przypadku kolizji

Auta dostępne w usłudze carsharingu posiadają niezbędne ubezpieczenia. Zazwyczaj regulamin ich używania wydaje się bardzo korzystny dla klientów, bo przynajmniej teoretycznie są oni obarczeni odpowiedzialnością za ewentualne szkody tylko w ograniczonym zakresie, na przykład do kwoty 1000 zł. Praktyka może jednak wyglądać nieco inaczej. Gdy posiadamy własne auto, firmy ubezpieczeniowe dają nam sporo czasu na zgłoszenie szkody. Natomiast w przypadku aut na minuty, regulamin może być w tych kwestiach bardzo restrykcyjny, jeśli zgodnie z nim nie poinformujemy o incydencie firmy udostępniającej pojazd natychmiast, musimy liczyć się z dość pokaźnymi kosztami.

Ograniczenia związane z kierowcą

W większości przypadków usługa carsharingu jest dostępna dla wszystkich osób posiadający prawo jazdy. Jednak niektóre firmy oferujące auta na minuty podchodzą do sprawy nieco inaczej. Limity dotyczące użytkowników pojazdów mogą dotyczyć między innymi ich wieku (wyższego niż standardowe 18 lat), ale także stażu za kierownicą, czyli długości posiadania prawa jazdy. Zanim zdecydujemy się na wypożyczenie miejskiego samochodu, należy zapoznać się z polityką firmy w tym zakresie.

Niejasny regulamin

W przypadku niektórych firm wypożyczających auta na minuty regulamin ich użytkowania bywa niejasny. Zdarza się, że dodatkowe warunkiem użytkowania pojazdu jest postępowanie zgodnie z zasadami wyznaczonymi przez ubezpieczyciela. Chociaż taki zapis prezentuje się dość niepozornie, warto mieć na uwadze, że wiele firm prowadzących carsharing w polskich miastach nie podaje na swojej stronie internetowej, z usług jakiego towarzystwa korzysta. Firmy ubezpieczeniowe mogą natomiast prowadzić różną politykę, więc teoretycznie nie łamiąc przepisów ruchu drogowego i dbając o wypożyczony pojazd możemy narazić się na dodatkowe koszty związane z nieprzestrzeganiem niejasnego regulaminu.

Zasadność korzystania z aut na minuty

Każda firma oferująca wypożyczanie aut na minuty prowadzi nieco inną politykę cenową. Z reguły płacimy nie tylko za wykorzystany czas, ale także przejechane kilometry. Zanim zaczniemy korzystać z tej usługi, warto zastanowić się, czy rzeczywiście jest ona opłacalna w konkretnym przypadku. To kwestia indywidualna. Przejechanie podobnego odcinka wypożyczonym pojazdem może okazać się znacznie droższe na przykład w godzinach szczytu i niekoniecznie opłacalne, zwłaszcza gdy alternatywę stanowi szybki pociąg lub tramwaj poruszający się po bezkolizyjnej trasie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here