praca naukowa jak pisać

Określmy warunki początkowe, wyobrażam sobie bowiem taką sytuację. Konspekt pracy zaakceptowany przez promotora. Wszystkie materiały przygotowane kserokopie z biblioteki ładnie ułożone po prawej stronie biurka, książki na półce, herbata zaparzona, edytor tekstu otwarty, a w nim tabula raza. Co z tym zrobić, jak zacząć pisać, w jaki sposób przełamać obawę przed napisaniem pierwszego akapitu, jak poradzić sobie z rozterkami, które blokują Cie przed napisaniem pierwszych słów tekstu- praca naukowa jak pisać. Dowiesz się tego w dalszej części niniejszego tekstu.

Jak zacząć pisać pracę dyplomową?

Nie ma powodu, by zaczynać od wstępu, wprost przeciwnie, właściwie najgorsze co można zrobić to zacząć pisać od wstępu. Od którego miejsca zacząć pisać? Na to pytanie odpowiedź jest dość prosta. Spójrz w konspekt i znajdź w nim podrozdział, który jest Ci najbliższy, chodzi o fragment, który jest Ci znajomy, przeczytałeś o nim dużo, albo po prostu budzi twoje dobre skojarzenia. Od tej chwili myśl, że będziesz pracować tylko nad kilkoma stronami związanymi z tym tematem. Punkt kolejny- unikaj banałów. Masz już przed oczyma zdecydowanie krótszą perspektywę niż kilkadziesiąt stron pracy. Koncentrujesz się na kilku stronach o jednym zagadnieniu, przychodzi jednak mały kłopot. Otóż te kilka stron tezę trzeba jakoś zacząć i nie chodzi tu o głodne kawałki typu: już od zarania dziejów ludzkość borykała się z… bo taki początek prawie zawsze jest zwiastunem intelektualnej tragedii- już od zarania dziejów tak było.

praca naukowa piszemy

Co należy zrobić?

Należy szybko przedostać się do wiedzy na dany temat. Weź z półki przygotowane wcześniej książki i odrzuć te, które nie mają indeksu. Skorzystaj ze słowników, twoim celem będzie napisanie połowy strony na temat jakiegoś pojęcia, które jest niezbędne do zrozumienia twojego tematu. Po drugie- najpierw przepisywanie. Uwaga- trzymaj się, zaczynasz pisać, wybierz kilka definicji i po prostu przepisz je do edytora tekstu, nie zapomnij wstawić odpowiednich przypisów, na razie oczywiście w wersji nieskróconej. Kiedy masz już pół strony tych definicji- zdecyduj, które zdecydujesz dosłownie, a które omówisz. Po dokonaniu tej decyzji i napisz pierwsze samodzielne słowa. Jak podaje słownik, czy encyklopedia i omów treść jednej z definicji.

Pierwsze samodzielne słowa- masz poczucie sukcesu, jeszcze kilka czynności i masz pierwszą wersję dość konkretnego fragmentu pracy. Ważne w tym wszystkim, abyś szedł za ciosem. Kiedy masz już opracowany mały fragment tekstu prezentujący wybraną definicję, zajmij się kolejnymi. Pamiętaj, że możesz je zacytować lub po prostu je omówić. Ważne jest, aby cytatów nie było zbyt wiele i zostały należycie do tekstów wprowadzone.

Możesz użyć sformułowań takich jak: W literaturze przedmiotu można spotkać także stanowisko, w myśl którego…, Popularny jest pogląd, że…, Odrębnego zdania jest autor XYZ, który podaje, że…, Spośród wielu stanowisk warte zauważenia jest także…, Obrazy tego problemu dopełniają poglądy wyrażone przez itd. Kiedy zredagowałeś już pewną część tekstu związaną z pojęciem, warto zanurzyć się, wgłąb problematyki poprzez wykorzystanie spisu treści książek oraz tekstów artykułów, które przygotowałeś.

praca naukowa

Tutaj sposoby pracy są dość zróżnicowane. Nie będę Ci proponował rozwiązań, bo mój poradnik miał dotyczyć tego, jak przełamać pierwsze lody, teraz kiedy jesteś już rozpędzony, nie trać czasu, lecz po prostu pisz. Inną kwestią dotyczącą pisania pracy dyplomowej jest szukanie bibliografii, ciągiem dalszym- praca naukowa jak pisać. Jak szukać literatury, czyli bibliograficzny detektyw. W tej części postaram się przedstawić jak być książkowym detektywem tzn. jak znaleźć książki na interesujący nas temat oraz w jaki sposób przekonać się, w której z bibliotek będą one dostępne.

Nasze poszukiwania będziemy realizowali na podstawie dwóch stron internetowych, pierwsza z nich to narodowy uniwersalny katalog. Druga z nich to katalog rozproszony. Obie te strony są niesamowicie ważne dla wszystkich, którzy poszukują książek. Ten pierwszy system agreguje dane z bardzo wielu Polskich bibliotek akademickich, można więc z powodzeniem zaryzykować twierdzenie, że jeżeli jakaś książka jest wydana w Polsce, to z pewnością będzie w uniwersalnym katalogu.
W tym katalogu jest też bardzo wiele książek wydanych za granicą, dlatego nawet książek zagranicznych warto poszukiwać w tym Polskim systemie. Natomiast katalog rozproszony to system, który zbiera informacje o tym, jakie książki znajdują się w danych bibliotekach. Wpisując daną książkę, możemy więc uzyskać informację, jaka najbliższa biblioteka oferuje wypożyczenie tej książki, którą właśnie szukamy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here